کاهش ۲۳ درصدی کسری ذخایر شرکت ‌های بیمه

رییس کل بیمه مرکزی با اعلام این خبر که در سال 1397 از  سه شرکت فاقد ذخایر کسری به ده شرکت بیمه فاقد کسری ذخایر رسیده ایم ، تصریح کرد : برای جبران کسری ذخیره راهکارهایی را در پیش گرفته‌ایم که در حال حاضر کاهش 23 درصدی این کسری ها یک دستاورد ارزشمند برای این صنعت به شمار می رود  .

وی قرار گرفتن 20 شرکت بیمه ای در سطح یک توانگری را محصول هم افزایی و تعامل تنگا تنگ نهاد ناظر بیمه و شرکت های بیمه ارزیابی کرد و گفت ، برقراری نظام حاکمیت شرکتی در کنار نظارت اصولی و دقیق بیمه مرکزی نوعی فضای خودکنترلی را در صنعت بیمه حکفرما کرده است .

رییس شورای عالی بیمه گفت : سطح توانگری مالی شرکت ها به طور منظم از سوی نهاد ناظر کنترل می شود و خوشبختانه در چند سال اخیر شرکت ‌های بیمه با در پیش گرفتن تمهیداتی سطح توانمندی مالی خود را بالا برده اند .

وی با اشاره به بهره گیری دانش فنی و استفاده از دیدگاه های خبرگان صنعت بیمه در اصلاح اساسنامه سندیکای بیمه گران ایران ، اظهارداشت : مقدمات کافی برای مباحث برون سپاری در بخش آموزش و راه اندازی انجمن های تخصصی بیمه فراهم شده و به زودی شاهد تحولات مثبتی در این حوزه خواهیم بود .

وی به تشریح پیچیدگی ‌های موضوع نگهداری ریسک در صنعت بیمه پرداخت و گفت : صنعت بیمه کشور در نهایت آرامش و اطمینان ، مسئولیت تمامی ریسک های داخل کشور را پذیرفته که این امر نشانگر ظرفیت بالای نگهداری ریسک در صنعت بیمه است .

رییس کل بیمه مرکزی با اشاره به تحریم های ناجوانمردانه و تاثیر آن بر صنعت بیمه از پوشش بیمه ‌ای ناوگان هوایی و دریایی ، پالایشگاه‌ها ، مراکز پتروشیمی و فازهای گوناگون نفتی و گازی به عنوان یک دستاورد درخشان یاد کرد و گفت : امیدواریم مجلس شورای اسلامی با توجه به اثربخشی درآمد های صنعت بیمه در حوزه اتکایی با انتقال بخشی از این ریسک‌ ها به بازار سرمایه موافقت کند .

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این نکته که صنعت بیمه تعهدات خود را در خصوص پرداخت عوارض به نهاد هایی نظیر وزارت بهداشت ، نیروی انتظامی و اورژانس عمل کرده است از اعضای کمیسیون اقتصادی خواست با انجام رایزنی با خزانه دار کل کشور، این مبلغ رادر اختیار نهاد های ذیربط قرار دهند .

وی اضافه کرد : لازم است گزارش جامعی از چگونگی هزینه کرد این مبالغ در اختیار بیمه مرکزی و صنعت بیمه قرار داده شود تا میزان اثرگذاری در کاهش تلفات و خسارات مشخص شود . رییس شورای عالی بیمه از تدوین شاخص های رتبه بندی سامانه ‌های الکترونیکی در صنعت بیمه خبر داد و گفت : سامانه سنهاب بیمه مرکزی برای دومین سال پیاپی عنوان نخست را در بین تمامی دستگاه های دولتی کشور کسب کرده و تلاش می‌کنیم با استقرار یک سامانه یکپارچه بین صنعت بیمه و دستگاه‌های مرتبط ، میزان تقلبات و تخلفات صنعت بیمه را به صفر برسانیم .

وی با تقدیر از عملکرد مثبت اعضای کمیسیون اقتصادی در صنعت بیمه ،  از نمایندگان مجلس خواست در تصویب برخی قوانین ، مصالح  این صنعت را به عنوان صنعتی ارزش آفرین و اطمینان بخش برای جامعه در نظر بگیرند تا ارکان این صنعت از جمله صندوق تامین خسارات بدنی با حفظ استقلال خود بتواند ماموریت ها و مسئولیت هایش را ایفا کند ، و با تصویب لوایحی نظیر حذف مالیات بر ارزش افزوده رشته ‌های حساس بیمه ‌ای و تصویب لایحه تاسیس صندوق بیمه حوادث طبیعی به رشد و توسعه این صنعت کمک کنند .

رییس کل بیمه مرکزی با ابراز خشنودی از بهبود وضعیت شرکت دولتی بیمه ایران در سال های اخیر بر ضرورت کاهش بدهی های این شرکت تاکید کرد و پیشنهاد هایی در خصوص فروش سهام و دارایی ها و نظایر آن به مدیران این شرکت ارائه کرد .