بیمه نامه مهندسی
تبعات مالی ، اقتصادی و اجتماعی ناشی از گستردگی خسارت های فیزیکی و غیر قابل پیش بینی به علت تخصیص سرمایه های فراوان و به کارگیری نیروهای انسانی متخصص و ماهر و تمرکز آنها در موقعیت های مکانی محدود در پروژه های پیمانکاری همیشه به عنوان یکی از دغدغه های کارفرمایان و شرکت های پیمانکاری بوده و می باشد ، تا آنجا که ادامه عملیات های اجرایی را با مشکلات بی شماری مواجه می سازد . مناسب ترین راه برای جبران خسارت های احتمالی استفاده از بیمه نامه مهندسی می باشد . شرکت سهامی بیمه ایران به عنوان اولین شرکت بیمه در ایران با قدمتی بیش 80 سال و با سرمایه ای بیش از 40/000 میلیارد ریال به همراه متخصصین کارآزموده در این سال ها اکثریت پروژه های بزرگ ملی نظیر نفت، گاز و پتروشیمی، سد، نیروگاه، معادن، جاده و …. را تحت پوشش خود درآورده است .
بیمه های مهندسی به دو بخش دوره احداث و دوره بهره برداری تقسیم می شود .engineering insurance

دوره احداث

1- بیمه تمام خطر پیمانکاران :
بیمه ای است که پروژه های درحال احداث عمرانی و ساختمانی که ارزش مصالح در آنها از ارزش اقلام مورد نصب بیشتر می باشد از قبیل ساختمان، پل، سد، راه، تونل، موج شکن، پروژههای آبیاری زهکشی و مانند آنرا تحت پوشش قرار می دهد . به عبارت دیگر این بیمه کلیه خسارات و زیان های وارده به اموال بیمه شده را به هر علت به جز مواردی که مشخصاً در بیمه نامه مستثنی شده جبران می نماید . مدت بیمه نامه، مطابق قرارداد بوده و بیمه گذار می تواند دوره نگهداری ( تحویل موقت ) را نیز تحت پوشش قرار دهد .
2- بیمه تمام خطر نصب :
بیمه ای است که پروژه های درحال احداث تاسیساتی و سازه ای که ارزش اقلام مورد نصب در آنها از ارزش مصالح بیشتر می باشد از قبیل کارخانه، نیروگاه، پالایشگاه، خطوط انتقال نیرو، پتروشیمی، سیستم های مخابراتی، اسکله های نفتی و … را تحت پوشش قرار می دهد .
مدت بیمه نامه، مطابق قرارداد بوده و بیمه گذار می تواند دوره آزمایش ( راه اندازی ) و دوره نگهداری ( تحویل موقت ) را نیز تحت پوشش قرار دهد .
3- بیمه تجهیزات و ماشین آلات پیمانکاران :
بیمه ای که تجهیزات و ماشین آلات پیمانکاران (معمولاً متحرک و سنگین) از قبیل لودر، بولدوزر، گریدر، جرثقیل، سنگ شکن، کارخانه تولید بتن، لیفتراک و مانند آن که ابزار کار پیمانکاران جهت اجرای کار پروژه ها می باشد را تحت پوشش قرار می دهد . درواقع این بیمه هرگونه زیان یا خسارتی را که به هرعلت جز موارد مستثنی شده درحین کار در زمان احداث یا بهره برداری، درمواقع تعطیل کار و یا زمان نگهداری به ماشین آلات وارد آید راجبران می نماید .
مدت این بیمه نامه حداکثر یک سال می باشد که می تواند بنا به درخواست بیمه گذار تمدید گردد .

دوره بهره برداری

1- بیمه شکست ماشین آلات :
تمام موضوعات بیمه ای که در زمان احداث می توانستند تحت پوشش بیمه تمام خطر نصب قرار گیرند در زمان بهره برداری می توانند تحت پوشش بیمه ای شکست ماشین آلات قرار داده شوند . به عبارتی این بیمه خسارات فیزیکی، ناگهانی و غیرقابل پیش بینی ناشی از شکست ماشین آلات و شکست ابزارهای مکانیکی و الکتریکی را جبران می نماید .
مدت این بیمه نامه حداکثر یک سال می باشد که می تواند بنا به درخواست بیمه گذار تمدید گردد .
2- بیمه تجهیزات الکترونیک :
کلیه تجهیزات و دستگاههایی که ارزش قطعات الکتریکی و الکترونیکی از ارزش قطعات مکانیکی در آنها بیشتر باشد مانند تجهیزات رادیو تلویزیونی، مخابراتی، آزمایشگاهی، تحقیقاتی، اندازه گیری، نقشه برداری، پزشکی، کامپیوتری و … تحت پوشش این بیمه قرار می گیرند . درواقع این بیمه یک بیمه حوادث برمبنای تمام خطرات است که خسارتهای فیزیکی، ناگهانی و غیرقابل پیش بینی را که بر موضوع مورد بیمه وارد می آید را جبران می کند .
مدت این بیمه نامه حداکثر یک سال می باشد که می تواند بنا به درخواست بیمه گذار تمدید گردد .
3- بیمه فساد کالا در سردخانه :
این بیمه خسارتهای وارد به مواد یا کالاهای انبار شده در سردخانه را که بدلیل بروز اشکال در سیستم تبرید سردخانه حادث می شود را تحت پوشش قرار می دهد .
مدت این بیمه نامه حداکثر یک سال می باشد که می تواند بنا به درخواست بیمه گذار تمدید گردد .
4- بیمه ریسک های تکمیل شده ساختمانی :
تمام موضوعات بیمه‌ای که در زمان احداث می توانستند تحت پوشش بیمه تمام خطر پیمانکاران قرار گیرند در زمان بهره‌برداری می توانند تحت پوشش این بیمه نامه قرار داده شوند . این بیمه از نوع بیمه با خطرات معین بوده و خسارات فیزیکی ناگهانی و غیرقابل پیش‌بینی که نیاز به تعمیر یا تعویض داشته و دراثر عوامل و حوادثی که در بیمه‌نامه ذکر شده است و خسارت ببیند را تحت پوشش قرار می دهد .
مدت این بیمه نامه حداکثر یک سال می باشد که می تواند بنا به درخواست بیمه گذار تمدید گردد .
5- بیمه نامه عیوب اساسی و پنهان ساختمان ( تضمین کیفیت ساختمان ) :
این بیمه نامه هرگونه خسارت وارد به سازه‌های اصلی و جانبی ساختمان که ناشی از طراحی غلط ( خلاف استانداردها، قوانین و مقررات، انجام محاسبات نادرست و …) ، مواد یا مصالح معیوب و اجرای نادرست کار ( اجرای ضعیف یا نادرست توسط پیمانکار یا مجری در بخشهای استراکچرال، مکانیکال یا الکتریکال) که درطی اعتبار بیمه‌نامه به بیمه‌گر اعلام می شود و در زمان اتمام عملیات ساختمانی و ابلاغ گزارش تأیید بازرس فنی بیمه‌گر، آشکار نشده باشد به شرح ذیل بیمه می نماید :
نمای ساختمان به مدت 5 سال .
عایق های رطوبتی ساختمان به مدت 5 سال .
تجهیزات و تاسیسات مکانیکی و برقی، آسانسورها به مدت 3 سال .
سازه های ساختمان شامل پی، اسکلت، سقف و سفت کاری به مدت 10 سال .
مدت بیمه نامه 10 سال از تاریخ تکمیل کار یا صدور گواهی پایان‌کار کلی ساختمان توسط شهرداری با تأیید بازرس فنی بیمه‌گر.
لازم به ذکرست که صدور بیمه ‌نامه همزمان با شروع فعالیت ساخت وساز می باشد ولی تاریخ شروع پوشش بیمه‌ای، سرمایه قطعی بیمه ‌نامه و حق بیمه قطعی براساس گزارش بازرس فنی بیمه‌گر طی الحاقی به بیمه‌گذار ابلاغ خواهد شد .

خدمات نمایندگی 6027 برای بیمه گذاران محترم
1- این نمایندگی با داشتن کادری توانمند و با تجربه کاری در زمینه پروژه های مختلف، مشاوره های لازم در خصوص پر کردن فرم پیشنهاد بیمه نامه و کلوز های متناسب با پروژه مربوطه را به بیمه گذاران ارائه می نماید .
2- هماهنگی لازم جهت بازدید از محل پروژه توسط کارشناسان بیمه .
3- تقسیط بیمه نامه .
4- ارسال رایگان بیمه نامه .