اجرای قانون جدید بیمه شخص ثالث بعد از راه اندازی سامانه جدید راهنمایی رانندگی

رئیس کل بیمه مرکزی درباره وضعیت روند حذف مالیات ارزش افزوده از بیمه‌ ها اظهار کرد : خوشبختانه دولت تصویب کرده است که در بخش مالیات ارزش افزوده بیمه‌ها استثنا هستند و اکنون در مرکز پژوهش‌های مجلس و در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی این موضوع در حال بررسی است . امیدواریم مجلس بتواند این موضوع را در اولویت قرار داده تا زودتر وضعیت آنها تعیین و تکلیف شود . تا زمانی که به ردیف اول نیاید، قاعدتا بررسی نخواهد شد .

او درباره تاثیر مهمی که حذف مالیات ارزش افزوده در حق بیمه‌ هایی که مردم پرداخت می‌کنند ، دارد، اظهار کرد : مهم‌ اینجاست که ۹ درصد از حق بیمه مردم کم می‌شود البته طبق مصوبه دیوان عدالت اداری این موضوع شامل بیمه تکمیلی درمان نمی‌شود ولی شامل باقی بیمه ‌ها می‌شود و به این ترتیب با حذف ۹ درصد بر ارزش افزوده ، حق بیمه پرداختی از سوی مردم کمتر میشود .

او در ادامه سخنانش درباره وضعیت بیمه شخص ثالث اظهار کرد که آیین نامه جدید بخش مهمی از مشکلات بیمه ثالث را برطرف کرده است و چنین اظهار کرد : در آیین نامه‌ای که تصویب شد، تاکید شد که شرکت‌های بیمه‌ ای سهل‌تر برخورد کنند و تعداد کسانی که در هر حادثه مشمول این پوشش می‌شدند ، افزایش یابد . از همه مهم‌تر آنکه هیچ کس نباید بدون بیمه بماند .

او افزود : طبق آیین نامه جدید با توجه به اینکه هشت درصد حق بیمه دریافت می‌شود و به صندوق تامین خسارت پرداخت می‌شود ، صندوق تامین، خسارت‌ ها را پوشش می‌دهد و بعد اگر در حادثه فردی مقصر بود ، از سوی او پیگیری می‌شود و اگر نبوده منتفی خواهد شد . در مجموع به نظر من این قانون جامع بوده و مشکلات بیمه شخص ثالث را کمتر کرده است . این آیین نامه‌ ها تخفیف ‌ها و جریمه ‌ها را هم تعیین تکلیف کرده است .

او افزود : به موجب این آیین‌نامه کسانی که خوب رانندگی نمی‌کنند و تخلفات حادثه‌ خیز انجام می‌دهند باید نرخ‌ های بالاتری پرداخت کنند و کسانی که تصادفات کمتری دارند ، از تخفیفات ویژه‌ای بهره‌مند هستند .

وی ادامه داد : ما منتظر به راه انداختن سامانه جدید راهنمایی رانندگی در این موضوع هستیم که به موجب این سامانه به افراد بر اساس تخلفات رانندگی‌ شان نمره داده شده است . در این سامانه می‌توانیم متوجه شویم افراد هر کدام چقدر تخلفات رانندگی داشته‌اند و بعد بر مبنای آن بیمه‌ نامه آنها را صادر کنیم .