بازار داغ بیمه مسافرتی در خاورمیانه

پس از آنكه بيشتر دولت ها در خاورميانه خريد بيمه سفر را اجباري كردند و اكنون اكثر مسافران مجبور به تهيه بيمه درمان سفر هستند ، اين انتظار به وجود آمده است كه اين نوع از بيمه ، رشد بي نظيري را به زودي تجربه كند .

يكي از تحليلگران اقتصادي در اين باره مي گويد كه بازار بيمه 100-120 ميليون دلاري خاورميانه با توجه به رشد جهاني سفر به زودي توسعه مي يابد و يكي از دلايل اصلي اين رشد آن است كه دولت ها در اين منطقه خريد بيمه سفر را اجباري كرده اند .

رئيس دفتر عملياتي شركت “واسكو ورلدوايد” يكي از معروف ترين خدمات هوايي جهان ، درباره آينده بيمه سفر در خاورميانه مي گويد كه مسافران و توريست هاي بيمه نشده يكي از اصلي ترين مسئوليت هاي اصلي را براي دولتمردان به وجود مي آورند و به همين دليل است كه اكثر كشورها خريد بيمه سفر را اجباري كرده اند و اجازه نمی دهندكه توريست ها بدون داشتن بيمه مسافرتی به كشورشان وارد شوند .

او ادامه مي دهد ، در خاورميانه نيز اكثر كشورها مانند تركيه و عربستان در قانون خود بيمه سفر را گنجانده اند .

بیمه مسافرتی ، بیمه ‌ای است که برای پوشش هزینه‌ های پزشکی در سفر، لغو سفر، گم شدن چمدان ، حادثه پرواز و دیگر حوادث غیرمترقبه درطول سفر در نظر گرفته شده است . بیمه‌ های مسافرتی انواع مختلفی دارند و هر یک هزینه‌ های خاصی را به میزان خاصی پوشش می‌ دهند . در حال حاضر شرکت‌ های مختلف بیمه ، شرایط و قیمت‌ های متفاوتی برای این بیمه در نظر گرفته‌ اند که بر حسب سن و کشور مقصد ، متفاوت است .

بسیاری از مسافران ناگزیرند هزینه های گزافی را به هنگام بروز حادثه یا بیماری در مراکز درمانی پرداخت كنند . اما این بیمه نامه مسافرتی ، هزینه های پزشکی و برخی دیگر از خساراتی که ممکن است برای مسافر در حین سفر اتفاق بیافتد را به بهترین وجه تحت پوشش قرار می دهد . همچنين بايد گفت كه حداکثر میزان غرامت قابل پرداخت بستگی به میزان حق بیمه پرداخت شده برای هر مسافر دارد.

در اين گزارش آمده است كه از سوي ديگر يكي از دلايل اين رشد به ويژه در كلاس تجاري افزايش آگاهي ميان مسافران است و بسياري از آنان به خوبي مي داند كه خريد اين نوع از اين بيمه تا چه اندازه ضروري است و حتي برخي با علم به اين موضوع كه پوشش هاي اجباري مناسب و كافي نيستند ، شخصا اقدام به خريد بيمه نامه مسافرتی كامل مي كنند . همچنين تاكيد شده ، برخي از شركت هاي مسافرتي بيمه سفر را تنها براي گرفتن ويزا خريداري مي كنند و به هيمن دليل اين نوع از پوشش ها نمي تواند در هنگام بروز مشكل حاد از مسافر به طور كامل حمايت كند ، به عنوان مثال هزينه جراحي هاي ضروري و معالجات اصلي پزشكي در اكثر اين بيمه نامه گنجانده نشده است .