بیمه ایران در پرونده پلاسکو۲۰ میلیارد و۷۰۰ میلیون تومان خسارت پرداخت کرده است

مدیر بیمه های آتش سوزی بیمه ایران با بیان اینکه بیمه ایران تاکنون ۲۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بابت حادثه پلاسکو خسارت پرداخت کرده است گفت که از دیدگاه بیمه ایران ، پرونده پلاسکو بسته شده است .

 وی، درباره پرداخت‌هایی که تاکنون بیمه ایران در رابطه با حادثه پلاسکو داشته، اظهار کرد : در حادثه پلاسکو ۱۵۹ مورد به بیمه ایران اعلام خسارت شده و ۱۱۸ مورد از آن ۱۵۹ مورد بیمه ‌نامه داشته‌ اندکه چیزی کمتر از ۱۹۷ میلیارد ریال بابت آن بیمه‌ نامه ‌ها به خسارت‌ دیدگان پرداخت شده است .

 وی ادامه داد : دو مورد از آن ۱۵۹ مورد حق بیمه پرداخت نکرده بودند و در نتیجه پرداخت خسارت به آنها میسر نبود . چهار مورد از واحد ها هم خسارتی نداشتند . در دو مورد از بیمه ‌نامه ‌ها بین نماینده و بیمه‌گذار درباره حق بیمه اختلاف وجود داشت که مبلغش حدود ۲۰۰ میلیون تومان است . برای این دو مورد در سیستم حق بیمه‌ای واریز نشده و بیمه‌گذار باید سندی بیاورد که حق بیمه را پرداخت کرده است .

 مدیر بیمه‌ آتش‌سوزی بیمه ایران افزود : ۳۳ مورد هم بیمه نامه مرهونات بانکی داشتیم که ۲۰ مورد از آن ۳۳ مورد، پرداخت شده که مجموع مبلغ آن ۲۰ مورد یک میلیارد تومان است . خسارت ۱۱ مورد از مجموع بیمه ‌نامه مرهونات بانکی از محل بیمه‌نامه اصلی‌ای که داشته‌اند ، پرداخت شده و دو مورد از آن‌ها نیز اعلام خسارتی نکرده‌اند .

وی افزود : در کل بیمه ایران ۱۵۹ مورد بیمه آتش سوزی به پرونده پلاسکو را رسیدگی کرده و ۲۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان خسارت پرداخت کرده است . از نظر ما پرونده پلاسکو در بیمه ایران بسته شده است . و بیمه ایران در این زمینه خوب عمل نموده است .

وی در پاسخ به اینکه چرا بخش‌ نامه‌ای که دولت درباره بیمه حادثه پلاسکو صادر کرده بود ، عملا اجرایی نشد، گفت : مشکل شرکت‌های بیمه مربوط به ساختمان ضلع شمالی پلاسکو بود چرا که بخش عظیمی از بیمه‌نامه ‌ها مربوط به آن ساختمان بود، اما اینکه چرا پرداخت ‌ها با تاخیر انجام شد ، علتش این بود که تازه چند روز پیش اجازه بازدید به ما دادند .

وی افزود: به نظرم اگر تمام مردم به سمت ساز و کاری بروند که دارایی خود را بیمه کنند، خیلی خوب است. از دیدگاه من باید فروشگاه‌های کشور را اجبار کنیم تا آنهایی که می‌خواهند پروانه کسب بگیرند ، بیمه‌ نامه داشته باشند . اگر پلاسکو یک پارچه بیمه می‌شد، هیات‌مدیره امکانات ایمنی را در آن ساختمان مهیا می‌کرد و نکات ایمنی رعایت می‌شد و فاجعه پلاسکو رخ نمی‌داد .

 وی ادامه داد : در حال حاضر در کشور ترکیه که همسایه ماست ، بعد از حادثه زلزله‌ای که برایش رخ داد ، بیمه حوادث غیرمترقبه اجباری شد ، ولی ما چند سال است که یک لایحه صندوق بیمه همگانی به مجلس فرستادیم ولی هنوز که هنوز است بعد از حدود ۸ سال این لایحه به مجلس می‌رود و برمی‌گردد .

 مدیر بیمه ‌های آتش‌سوزی بیمه ایران تاکید کرد : بهترین راه این است که بیمه حوادث غیرمترقبه اجباری شود . مگر حق بیمه این نوع بیمه ‌ها چقدر است که نباید اجباری باشد؟ این در حالی است که ما نزدیک به ۵۵۰ برابر حق‌ بیمه ‌هایمان خسارت داشتیم .