بیمه ایران دولتی می ماند

وزیر امور اقتصادی و دارایی در بیست و چهارمین همایش بیمه و توسعه « مدیریت ریسک و بیمه ها ، الزامات ، چالش ها و راهکارها » گفت : ما معتقدیم دولت به هیچ وجه نباید به دنبال حفظ مالکیت خود بر شرکت های بیمه‌ای باشد و در همین راستا ، به جز بیمه ایران ، با جدیت ، واگذاری شرکت‌ های بیمه‌ای هنوز باقیمانده به بخش خصوصی را دنبال می کنیم .

وی در ادامه با بیان اینکه ضریب رشد ۲.۱ درصدی بیمه در کشور، با وجود اختصاص رتبه نخست در خاورمیانه به ایران در این خصوص ، هنوز فاصله زیادی تا حد مطلوب و استانداردهای جهانی دارد اظهار داشت : تلاش زیادی لازم است تا به ضریب ۷ درصدی پیش‌ بینی شده شاخص مذکور در برنامه ششم توسعه برسیم .

وزیر اقتصاد همچنین با اشاره به سهم ۲۰ درصدی پیش بینی شده برای بیمه های زندگی در برنامه ششم توسعه ، سهم فعلی این بیمه در کشور را ناکافی و پایین خواند و گفت : توسعه بیمه های زندگی باید یکی از محورهای اساسی تصمیمات و اقدامات شرکت های بیمه ای باشد .

وی با بیان اینکه بیمه شخص ثالث بخاطر اجباری بودن آن ، دارای بیشترین سهم بیمه نامه های صادره کشور است ، افزود : بیمه های زندگی ، نمی توانند تکلیفی باشند و با اطلاع رسانی صحیح و اتخاذ تصمیمات و سیاست های مناسب ، باید استقبال از این بیمه نامه ها را افزایش داد .

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره دست آوردهای برجام در تمام بخش ها از جمله صنعت بیمه ، اظهار داشت : در بخش بیمه های اتکایی ، مشارکت با بیمه های خارجی شروع شده و از جمله مذاکراتی هم در این خصوص با شرکت هایی از فرانسه و برخی دیگر کشورها صورت گرفته که باید با جدیت دنبال شود .

وزیر اقتصاد با اشاره به نهایی شدن اصلاحات مد نظر شورای نگهبان در خصوص لایحه بیمه حوادث همگانی و حوادث طبیعی ، ابراز امیدواری کرد با تایید نهایی هر چه سریع‌تر این لایحه و تبدیل آن به قانون ، شاهد نظم و سرعت بخشی در پوشش بیمه ای آسیب دیدگان از حوادث غیر مترقبه در کشور باشیم .

وی تصریح کرد : اتفاقات و برخی حوادث ناگوار طبیعی اخیر در کشور باعث شد ضرورت وجود پوشش بیمه ای بیش از پیش برای مردم آشکار شود ، چرا که شاهد بودیم به عنوان مثال در منطقه زلزله زده سر پل ذهاب ، درست از فردای وقوع زلزله ، همکاران بیمه ای ، زیر چادر ، پرداخت خسارت به بیمه گذاران را آغاز کردند ، در حالی که برخی خدمات دیگر ، با تاخیر بیشتری در اختیار مردم گذاشته شد .