تغییرات بیمه شخص ثالث 1400

بیمه‌نامه شخص ثالث از ابتدای سال 1400 با تغییرات زیادی همراه بوده که از آن جمله می‌توان به افزایش ۳۷ درصدی حق بیمه و راننده‌ محور شدن سوابق تخفیف بیمه نامه  و ثبت گواهینامه راننده اشاره کرد .

در اسفند سال گذشته با اعلام قوه قضائیه نرخ دیه 45/5 درصد افزایش پیدا نمود و از 440 میلیون تومان به 640 میلیون تومان در ماه حرام افزایش یافت ، اما رئیس کل بیمه مرکزی اعلام کرد ، حق بیمه شخص ثالث ، رشدی ۳۷ درصدی را در سال ۱۴۰۰ خواهد داشت . با این حساب 8/5 درصد حق بیمه نامه شخص ثالث نسبت به افزایش دیه کمتر محاسبه گردید .

افزایش ۳۷ درصدی حق بیمه شخص ثالث در شرایطی تعیین شد که شرکت‌ های بیمه‌ به دلیل رشد بیش از 100 درصدی خسارت تلاش می‌کردند تا علاوه بر رشد45/5 درصدی دیه ، ۱۸ درصد نیز از این محل به نرخ بیمه شخص ثالث اضافه نمایند تا نرخ بیمه نامه شخص ثالث افزایش 63/5 درصدی داشته باشد .

یکی دیگر از تغییراتی که در سال ۱۴۰۰ در بیمه شخص ثالث ایجاد شده ، راننده محور شدن سوابق بیمه است . در قانون جدیدی که توسط بیمه مرکزی ابلاغ شده است ، بیمه شخص ثالث راننده محور شده  یا به عبارتی روی پلاک خودروها اعمال می شود . و از این به بعد  تخفیف ‌های عدم خسارت بیمه نامه ثالث  با فروش خودرو به خریدار منتقل نمی‌شوند . در این قانون جدید انتقال تخفیف فقط از خودروی فرد به خودروی دیگر او و یا به خانواده درجه یک او ( والدین، همسر و فرزندان ) امکان پذیر است .

در صورتی که شخص در زمان فروش خودروی خود قصد خرید خودروی جدید نداشته باشد ، شرکت بیمه صادر کننده بیمه نامه ثالث خودروی فروخته شده  باید به او گواهی مبنی بر حفظ تخفیف ‌های عدم خسارت شخص ثالث ارائه دهد تا شخص در زمان خرید خودروی جدید بتواند از تخفیف ‌های قبلی خود برای خودرو جدید  با شرط اینکه کاربری خودروی جدید و قدیم یکسان باشد استفاده نماید .

بیمه‌نامه ‌های شخص ثالث خودروها پس از فروش آنها تا زمان انقضای بیمه ‌نامه معتبر بوده ولی درزمان تمدید بیمه نامه ، تخفیفات بیمه نامه به خریدار تعلق نمی گیرد بلکه تخفیفات به فروشنده می رسد و خریدار باید بیمه ‌نامه شخص ثالث جدید بخرد آن ‌هم بدون تخفیف یا این که از تخفیف ‌های بیمه نامه قبلی خودش استفاده کند .

تغییر آخر مربوط به ثبت  گواهینامه راننده در سیستم بیمه نامه شخص ثالث ، برای تشویق رانندگان برای رعایت فرهنگ رانندگی و جلوگیری از رانندگی پر خطر می باشد . از آنجا که ممکن است بیش از یک نفر از یک خودرو استفاده کنند ، امکان ثبت گواهینامه برای چند نفر در یک پلاک خودرو  امکان پذیر می باشد . از طرفی چون خسارات بیمه‌ای به ‌خودرو تعلق می‌گیرد نه راننده ،  اگر تصادف رخ بدهد و گواهینامه شخص راننده تصادف در بیمه نامه شخص ثالث ثبت نشده باشد ، خسارت را شرکت بیمه پرداخت خواهد نمود و از این لحاظ بیمه گذاران مشکلی ندارند .

جهت صدور بیمه نامه خود در اسرع وقت با نمایندگی 6027 بیمه ایران با شماره های 26404205 و 26404206 واقع در خیابان ظفر ، نفت شمالی تماس حاصل نمایید .