تکلیف بیمه نامه‌های شخص ثالث در سال ۱۴۰۱

با توجه به عدم تعیین تکلیف نرخ دیه ۱۴۰۱، بیمه مرکزی به شرکت های بیمه اعلام کرد که تا زمان ابلاغ مبلغ جدید دیه و تعیین تکلیف بیمه شخص ثالث ، فعلا به روال سال جاری اقدام کنند و بعد از آن اختلاف نرخ دریافت شود .

طبق قانون معمولا در روزهای پایانی سال ، مبلغ دیه سال بعد توسط قوه قضائیه تعیین تکلیف و اعلام می‌شود و به دنبال آن شورای عالی بیمه طی بررسی و محاسبات خود نسبت تعیین به نرخ بیمه شخص ثالث آن سال اقدام می‌کند اما تا پایان سال ۱۴۰۰ هنوز این روال طی نشده و مبلغ دیه مشخص نیست .

بیمه مرکزی درباره تکلیف بیمه شخص ثالث در ابتدای سال آینده با توجه به عدم تعیین تکلیف نرخ جدید دیه طی بخشنامه‌ای به شرکت های بیمه شرایط صدور بیمه نامه شخص ثالث را تا زمان ارائه نرخ جدید دیه اعلام کرده که بر اساس رویه سال جاری خواهد بود ولی بعد از اعلام نرخ ۱۴۰۱، باید اختلاف آن جبران شود .

در بخشنامه بیمه مرکزی به شرکت های بیمه آمده است : از آنجا که مبلغ ریالی دیه برای سال ۱۴۰۱ تا کنون از سوی ریاست قوه قضائیه ابلاغ نشده است ، تا زمان ابلاغ مبلغ جدید ریالی دیه و بخشنامه بیمه مرکزی ، کلیه شرکت های بیمه مکلفند بیمه نامه های شخص ثالث و حوادث راننده خود را بر اساس مفاد بخشنامه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ صادر کرده و به بیمه گذار اعلام کنند که پس از ابلاغ ملبغ ریالی جدید دیه ، جهت تکمیل پوشش های تعهدات بیمه نامه خود به شرکت بیمه مربوطه مراجعه و با پرداخت ما به التفاوت حق بیمه ، الحاقیه افزایش تعهد دریافت کنند .

این در حالی است که نرخ دیه در سال 1400 برای ماه های غیر حرام به ۴۸۰ میلیون تومان و ماه‌های حرام به ۶۴۰ میلیون تومان افزایش یافت و به دنبال آن با مصوبه شورای عالی بیمه ، نرخ بیمه شخص ثالث ٣٧ درصد رشد کرد .

جهت صدور بیمه نامه خود در اسرع وقت با نمایندگی 6027 بیمه ایران با شماره های 26404205 و 26404206 تماس حاصل نمایید .