دیابت چالش جدید بیمه گران خاورمیانه

طبق آخرين گزارش های منتشر شده بيماری ديابت در سرتاسر خاورميانه رو به افزايش است و اين مسئله در درازمدت باعث كاهش سود شركت های بيمه در اين منطقه مي شود .

با تشديد شدن روند ابتلا به بيماري ديابت در خاورميانه و شمال آفريقا ،‌ فشارها بر سيستم درمانی كشورهاي منطقع افزايش مي يابد و در نتيجه شركت های كه در زمينه بيمه درمان فعاليت مي كنند ،‌ با چالش هاي بي شماری مواجه خواهند شد ، که یکی از آن ها افزایش نرخ بیمه درمان است .

با تشخيص زودهنگام و مديريت بيماري ها نه تنها مي توان هزينه هاي اقتصادي سنگين بر روي دوش دولت ها و شركت های بيمه را كاهش داد بلكه مي توان از شروع و تشديد بيماري جلوگيري كرد . هرچند اين فرآيند مستلزم سرمايه گذاري های هنگفت اوليه است اما در انتها مي تواند هزينه ها را به حداقل كاهش دهد .

در گزارشي كه اخيرا با عنوان “ديابت مهمترين مشكل جهان” منتشر شده ، آمده است كه سازمان ها و نهادهاي پزشكی در سرتاسر جهان هشدار مي دهند كه افزايش رشد ديابت تهديد جدي براي سيستم درمانی كشورها است و مي تواند شرايط را در كشورهای با اقتصاد ضعيف ، بسيار بغرنج كند .

نتیجه تکان دهنده تحقیق مرکز بیماری های مزمن آمریکای شمالی نشان می دهد ، 1 نفر از هر 3 نفری که بعد از سال 2000 به دنیا آمده اند ، در طول زندگی شان به بیماری دیابت مبتلا خواهند شد . این آمار هنوز حرفی از دیابتی های پنهان  یعنی کسانی که به بیماری دیابت مبتلا هستند اما خود از آن خبر ندارند  نمی زند .

اضافه کردن این افراد به آمار می تواند دیابت را به شایع ترین بیماری جهان بعد از سرماخوردگی تبدیل کند . سالانه در ایالات متحده مبلغی نزدیک به بودجه یک سال یک کشور جهان سومی ، برای بیماران دیابتی هزینه می شود .

بعد از تشخیص هم سیستم درمانی و بیمه ای این کشورها بیماران را رها نمی کنند . مثلا در کشور آلمان به بیماران دیابتی بعد از تشخیص بیماری شان دستگاه گلوکومترو دستگاه فشار خون رایگان داده می شود و بیمار موظف است هر روز در یک زمان معین قند و فشار خون خود را ثبت و در زمان های معین برای پیگیری به پزشک مراجعه کنند . در غیر این صورت قرارداد بیمه اش باطل خواهد شد . در کشور آمریکا هم تقریبا همین گونه است .

در اين تحقيق آمده است كه اطلاعات جمع آوري شده نشان مي دهد تعداد افراد ديابتي در سرتاسر اروپا ، آسياي جنوب شرقي ، آمريكا ، خاورميانه و شمال آفريقا حدود 40 درصد رشد داشته است .

بیماری دیابت یکی از همان نمونه‌هایی است که با شیوه زندگی مردم ارتباط مستقیم دارد و شیب افزایش آن در بسیاری از مناطق دنیا مانند خاورمیانه و آفریقای شمالی در سال‌های اخیر تند شده است .

افزايش نگران كننده افراد مبتلا به ديابت در خاورميانه و شمال آفريقا نشان مي دهد كه شيوه زندگي غربي بايد به اين كشورها آموزش داده شود تا افراد بتوانند با رعايت رژيم غذايي مناسب به اين دست از بيماري ها مبتلا نشوند .