راننده محور شدن بیمه شخص ثالث در 2 سال آینده

رئیس پژوهشکده بیمه در بحث رانند ه‌محور کردن بیمه های شخص ثالث درباره شرایط اجرای این طرح جدید بیمه مرکزی اظهار کرد : اجرای این طرح مستلزم انجام مطالعاتی مقدماتی برای تدوین آیین‌نامه ‌های اجرایی برای پاسخگویی به مسائلی است که احتمالا با اجرای این قانون به وجود خواهد آمد . رئیس پژوهشکده بیمه با اشاره به مسائل جدیدی که با راننده ‌محور شدن بیمه ‌نامه‌های شخص ثالث مطرح می‌شود ، ادامه داد : پژوهشکده بیمه مطالعات این طرح را حمایت می‌کند اما در نهایت این بیمه مرکزی است که باید آن را اجرایی کند که احتمالا در دو یا سه سال آینده اجرایی خواهد شد .

او با بیان اینکه راننده‌محوری بیمه نامه ‌های شخص ثالث در همه جای دنیا امری رایج است، اضافه کرد : کشورهایی که در آن بیمه نامه ‌ها خودرو محور باشند استثنا هستند چرا که در بیمه‌ نامه‌ های شخص ثالث این رفتار راننده است که اهمیت دارد به این معنا که نرخ حق بیمه در سیستم راننده ‌محوری لزوما به کیفیت خودرو وابسته نیست و بیشتر به کیفیت رانندگی و ویژگیهای فرد بستگی دارد .

 وی با اشاره به برخی از سازوکارهای صدور بیمه ‌نامه‌ های شخص ثالث راننده محور ادامه داد : برای مثال در صدور بیمه ‌نامه‌ های شخص ثالث از این نوع به ویژگی هایی مانند سوابق رانندگی فرد، تحصیلات، شغل، سن و غیره توجه می شود. به عنوان مثال سن متغیری مهم است با این استدلال که رانندگی فردی ۲۰ ساله مخاطره آمیزتر از رانندگی فردی ۵۰ ساله است و بنابراین نرخ بالاتری برای صدور بیمه نامه او در نظر گرفته می‌شود .

او با بیان اینکه نظام ‌های بیمه در دیگر کشورهای دنیا در حال عبور از راننده‌ محوری بیمه نامه ‌های شخص ثالث هستند، در این باره اظهار کرد : برای مثال بیمه‌ نامه ‌های جدید به صورت مصرف ‌محور صادر می‌شوند به این معنا که علاوه بر راننده ‌محوری ، مصرف فرد از بیمه هم در نظر گرفته می‌شود و بر اساس آن بیمه ‌نامه صادر می‌شود . رئیس پژوهشکده بیمه در ادامه به ضرورت ارتباط و حضور فعال پژوهشکده بیمه در صنعت بیمه هم اشاره کرد و گفت : حضور پژوهشکده در صنعت بیمه هم برای دریافت نظرات فعالان صنعت بیمه و هم برای ارائه خدمات علمی به شرکت ‌های بیمه ای ضروری است . در این راستا لازم است برنامه ریزی‌ هایی برای حضور پژوهشکده بیمه در شرکت‌های بیمه ، سندیکای بیمه‌گران و دیگر انجمن ‌ها انجام شود چرا که این ارتباط باعث کاربردی‌تر شدن تحقیقات پژوهشکده و پاسخگویی بهتر به نیازهای صنعت بیمه و جامعه خواهد شد .

 پیش از این رئیس کل بیمه مرکزی از اجرای آزمایشی طرح راننده‌ محور شدن بیمه نامه‌ های شخص ثالث تا اواخر سال ۱۳۹۸ خبر داده بود اما به نظر می‌رسد که اجرایی شدن این طرح به صورت کامل در کشور نیازمند مطالعات مقدماتی طولانی‌تری باشد .

 در راننده‌ محور شدن بیمه ‌نامه ‌های شخص ثالث قرار است بیمه ‌نامه ‌ها به جای خودرو ها برای افراد صادر شود و بر اساس آن ویژگی‌های فردی رانندگان از جمله سن، جنس و سوابق رانندگی آنها ملاک تعیین نرخ بیمه ‌نامه قرار بگیرد .