راهکار پیشنهادی فعالان صنعت بیمه در قبال حادثه پلاسکو

ميزگرد بررسي حادثه آتش ‌سوزي ساختمان پلاسكو با هدف بررسي درس‌هایي از اين حادثه در حوزه پیشگیری، مديريت بحران، مديريت بيمه و همچنین مرور نقش موثر بیمه ها در جبران خسارت های ناشی از این فاجعه در پژوهشکده بیمه برگزار شد .

در این نشست که با حضور سرپرست پژوهشكده بيمه، اعضاي كميته فني بيمه مركزي، مدیران آتش‌سوزي شركت‌هاي بيمه، نمايندگاني از انجمن ارزيابان خسارت و انجمن كارگزاران و ديگر مدعوين از صنعت بيمه و ساير نهادهاي مرتبط تشکیل گردید .

چکیده راهکارهای پیشنهادی به شرح زیر اعلام می شود :

۱. بررسی و ارزیابی و رتبه بندی ریسک های متمرکز در کشور و تهیه فهرست موارد مشابهی که ایمنی کمی دارند .

۲. بررسی موضوع اجباری نمودن بیمه آتش سوزی .

۳. ایجاد مدیریت یکپارچه خسارت در زمان وقوع خسارت های بزرگ، مانند تشکیل کنسرسیوم در حوزه پتروشیمی .

۴. درج توصیه های لازم الاجرا به منظور پیشگیری در بیمه نامه خطاب به بیمه گذار .

۵. شناسایی تجارب شرکت های بیمه در دنیا در حوزه آتش سوزی های بزرگ .

۶. اصلاح شرایط عمومی بیمه های آتش سوزی به نحوی که امکان پرداخت خسارت علی الحساب را فراهم آورد .

۷. امکان مدیریت ریسک های بزرگ با توجه به بحث ضمانت اجرا در کشور .

۸. نقش بیمه مرکزی در تایید نرخ های اعلامی از سوی شرکت های بیمه و ایجاد سازوکاری مناسب برای نظارت بر نرخ های اعلامی از سوی شرکت های بیمه .

۹. ارتباط هر چه بیشتر صنعت بیمه با سازمان ها و نهادهای مرتبط .

۱۰. برگزاری جلساتی در حوزه ایمنی با سایر دستگاه ها و وزارت خانه های مرتبط توسط بیمه مرکزی و به دنبال آن ارائه دستورالعمل ها و نظام نامه هایی برای بیمه گران و نظارت جدی بر اجرای آنها توسط بیمه مرکزی .

۱۱. سرمایه گذاری به منظور تعامل با نهادهای مرتبط با ایمنی و پیشگیری و استفاده از کارشناسان مجرب .

۱۲. آموزش هر چه بیشتر کارشناسان توسط شرکت های بیمه به منظور ارزیابی هر چه دقیق تر ریسک و ارائه نرخ و شرایط متناسب با ریسک جهت مدیریت هرچه بهتر ریسک ها .

۱۳. صرف بودجه توسط شرکت های بیمه در راستای بحث ایمنی و پیشگیری و توجه به نقش فناوری ایمنی ساختمان ها ( از جمله دیتکتور حریق، سیستم های هشدار حریق) در خصوص واحدهای تجاری و برج ها .

در جمع بندی این میزگرد بر لزوم عملکرد حرفه ای بخش های مختلف صنعت بیمه، پیش بینی اقدامات اعتمادساز و برنامه ریزی برای هماهنگی صنعت بیمه با سایر نهاد های مرتبط با بحران های مشابه تاکید گردید و پژوهشکده بیمه آمادگی خود را برای برگزاری جلسات تخصصی را در این زمینه اعلام نمود .