زلزله در جاده های کشور

تلفات جاده ای ایران هر ١٠ روز معادل یک زلزله ۷.۳ ریشتری و مشابه زمین لرزه اخیری است که استان کرمانشاه را لرزاند .

یک کارشناس برنامه ریزی شهری گفت بر اساس آخرین آمار اعلام شده ، در جریان زمین لرزه غرب کشور، ٤٤٥ نفر کشته شده و حدود ٩٥٠٠ نفر آسیب دیده اند و در مجموع زلزله ۷.۳ ریشتری اخیر ، کمتر از ١٠ هزار کشته و مجروح و مصدوم برجای گذاشته است .که این عدد ، رقم بسیار بالایی است ، اما اگر این آمار را با تعداد کشته ها و آسیب دیدگان ناشی از تصادفات رانندگی در کشورمان مقایسه کنیم ، به عمق فاجعه انسانی که در جاده های کشور جریان دارد ، پی خواهیم برد .

وی با اشاره به اینکه بر اساس گزارش سازمان پزشکی قانونی ، در نیمه نخست امسال ٨ هزار و ٦٩١ نفر در حوادث جاده ای کشور کشته و ١٧٩ هزار و ٧٩٥ نفر مجروح و مصدوم شده اند ، اظهار کرد : به عبارتی ، روزانه در کشورمان ٤٦ نفر در سوانح جاده ای کشته می شوند و ٩٦٦ نفر آسیب می بینند .

این کارشناس با بیان اینکه روزانه بیش از یک هزار نفر در حوادث جاده ای کشور کشته می شوند یا دچار جراحت شده و صدمه می بینند ، تصریح کرد : مجموع کشته ها و آسیب دیدگان زلزله کرمانشاه ، زیر ١٠ هزار نفر است ، در صورتی که هر ١٠ روز بیش از ١٠ هزار نفر در جاده های کشور جان خود را از دست می دهند یا آسیب می بینند . به نظر می رسد زمین لرزه اصلی در جاده های ایران جریان دارد و تنها در ٦ ماه اول سال حدود ٩ هزار نفر بر اثر تصادفات کشته شده و ١٨٠ هزار نفر مجروح و مصدوم و معلول می شوند .