سيل يانگ تسه چین پرهزينه ترين بلاياي طبيعي در سال 2017

سيل يانگ تسه كه در اواسط ماه ژوئن در كشور چين روي داد ، پرهزينه‌ترين بلاياي طبيعي در نيمه نخست سال جاري بوده است .

پرهزينه ترين و پرخسارت ترين بلاي طبيعي كه در نيمه نخست سال 2017 ميلادي روي داده است ، سيل يانگ تسه در كشور چين بوده است كه طبق آخرين گزارش هاي منتشر شده ، بيش از 410 هزار خانه بر اثر اين سيلاب تخريب و صدمه ديده اند .

بر اساس این گزارش ، اين سيلاب بيشترين خسارت را به بخش زيرساخت ها در اين منطقه زده است كه جبران آن تا حدي بسيار مشكل خواهد بود .

بر اساس گزارش ها ، بر اثر بارش باران و جاری شدن سیل در رودخانه یانگ “تسه” در چین ، 112 نفر کشته شدند. اين باران بر بر زندگی حدود 16 میلیون نفر از مردم این کشور تاثیر منفی داشته و زندگی ساکنان مناطق نزدیک رودخانه یانگ تسه ، طولانی‌ترین رودخانه چین را مختل کرده است .

سطح آب این دریاچه در آن زمان به بالاترین حد خود از سال 1954 تاکنون رسیده بود . همچنين سطح آب رودخانه “شیانگ جیانگ” یکی از منابع اصلی رودخانه یانگ تسه در استان “چانگشا” به 51 متر رسیده بود و از رکورد قبلی 39.18 متر که در سال 1998 به دلیل سیل گسترده ثبت شده بود عبور کرده است .

در سال 2013 نیز بر اثر بارش باران های شدید و وقوع توفان “سولیک” در استان “سیچوان” این کشور که منجر به رانش زمین شد ، حدود ۳۰۰ نفر کشته و مفقود شدند و ۵۲۰ هزار خانه تخریب شد . توفان “یوساگی” نیز در همین سال در جنوب چین حداقل ۲۵ کشته بر جای گذاشت و باعث بروز اختلال شدید در سیستم حمل و نقل و سرگردان شدن ده ها هزار مسافر شد .

طبق اين گزارش ، مردم نواحی جنوبی چین همه ساله به دلیل نزدیکی به آب های آزاد، در ماه های مه ، ژوئن و جولاي، تجربه باران های سیل آسا و سیلاب را همراه با خسارات جانی و مالی تجربه می کنند . شدیدترین بلایای طبیعی چند دهه گذشته بر اثر جاری شدن سیل در نواحی جنوبی چین، مربوط به سال 1998 میلادی است که نزدیک به چهار هزار نفر کشته شدند .

در سال 1998 و بر اثر جاری شدن شدیدترین سیل سال‌ های اخیر در چین بیش از 4 هزار نفر در مناطق نزدیک رودخانه یانگ تسه جان خود را از دست دادند.

طبق این گزارش ، بلایای طبيعي در نيمه نخست سال جاري ميلادي حدود 53 ميليارد دلار زيان اقتصادي به همراه داشته اند كه 56 درصد از ميانگين 10 سال اخير يعني 122 ميليارد دلار كمتر بوده است .

در همين حال ، در اين گزارش آمده است كه ميزان خسارت هاي بيمه اي اوليه براي اين بازه زماني نيز 22 ميليارد دلار بوده كه 35 درصد از ميانگين 10 ساله اخير يعني رقم 34 ميليارد دلار كمتر بوده است .

همچنين در نيمه نخست سال جاري توفان هاي سهمگين و شديد حدود 26 ميليارد دلار خسارت اقتصادي به بار آورده اند كه در مقايسه با 48 درصد كل خسارت ها ، توفان هاي به وقوع پيوسته در ايالات متحده آمريكا با 23 ميليارد دلار بيشترين خسارت را داشته اند .

طبق اين گزارش اين توفان ها حدود 17 ميليارد دلار خسارت بيمه اي داشته اند كه 78 درصد از كل خسارت هاي وارده شده به صنعت بيمه جهان را به خود اختصاص داده اند .

بلاياي طبيعي در شش ماه نخست سال 2017 ميلادي جان 2 هزار و 782 نفر را گرفته اند كه پايين ترين آمار از سال 1986 ميلادي بوده است . در اين بازه زماني سيل ها ، خونين ترين حوادث طبيعي بوده اند و حداقل يك هزار و 806 نفر بر اثر اين حادثه طبيعي جان خود را از دست داده اند .