ظرفیت مازاد، بلای جان صنعت بیمه

یک کارگزاری بین ‌المللی بیمه جهانی در گزارشی اعلام کرد که نرخ متوسط جهانی بیمه نامه ها در سه ماهه نخست سال گذشته میلادی همچنان روند کاهش داشته است که یکی از اصلی ترین دلایل آن ظرفیت مازاد در بیمه های اتکایی سنتی و وجود جایگزین ها در بخش های مختلف بیمه بوده است .

با توجه به کاهش سرمایه های جایگزین در بخش بیمه جهانی و همچنین در بازار بیمه اتکایی که در سه ماهه چهارم سال 2016 میلادی شاهد آن بودیم ، میانگین متوسط قیمت ها در سراسر جهان با کاهش همراه بوده است .

رئیس بخش تخصصی بیمه در این کارگزاری ، در این باره گفت : در سه ماهه آخر سال 2016، ما برای پنجمین بار متوالی شاهد کاهش میانگین قیمت های جهانی بودیم . او ادامه می دهد که اصلی ترین دلیل این روند به ظرفیت مازاد در منابع سنتی و جایگزین باز می گردد و همچنین بیمه گران به خسارت های ناشی از بلایای طبیعی توجه مناسبی نکرده اند .

در گزارش این کارگزار بین المللی آمده است ، نرخ بیمه نامه های جهانی در سه ماهه چهارم سال گذشته میلادی به طور میانگین 3.1 درصد کاهش داشته است ، این درحالی است که در سه ماهه سوم همین سال ، جهان شاهد کاهش 3.2 درصدی در نرخ بیمه نامه ها بوده است . در سال 2015 میلادی نیز در این بازه زمانی صنعت بیمه جهان شاهد کاهش پنج درصدی در قیمت ها بوده است .

در میان تمامی بخش ها ، صنعت بیمه دارایی در آمریکا در این زمینه یکه تاز بوده و میزان کاهش نرخ بیمه نامه ها در این صنعت شوکه کننده گزارش شده است .

کارشناسان این موسسه همچنین پیش بینی می کنند که نرخ بیمه نامه ها به طور میانگین در آینده نیز در تمامی خطوط اصلی صنعت بیمه روند کاهشی خواهد داشت .