قانون خودروی متعارف اصلاح می شود؟

افزایش چشم‌گیر قیمت‌ها در بازار خودرو بر مشکلات مردم در شرکت‌های بیمه هنگام دریافت خسارات افزوده است ، با این حال هنوز مجلس اصلاحیه قانون بیمه شخص ثالث را بررسی نکرده است .

با وجود افزایش شدید قیمت‌ انواع خودرو در بازار و گرفتاری‌های ایجاد شده برای مردم در شرکت‌های بیمه هنگام دریافت خسارات ، هنوز اقدام جدی از سوی مجلس برای اصلاح قانون بیمه شخص ثالث صورت نگرفته است .

با توجه به ماده 8 قانون بیمه ، شرکت های بیمه هنگام پرداخت خسارات باید ملاک خودروی متعارف و غیرمتعارف را در نظر بگیرند و بر همان اساس نیز ارزیابی خسارات انجام می شود .

طبق این قانون ، خودروی متعارف خودرویی است که ارزش آن کم‌تر از نصف دیه یک انسان در ماه حرام باشد ، بر اساس همین تعریف ، خودروی نامتعارف ، خودرویی است که ارزش قیمتی آن ، بیش از نصف دیه یک انسان در ماه حرام باشد .

نرخ دیه در سال 1402 از سوی قوه قضاییه 900 میلیون تومان اعلام شده که این رقم در ماه‌های حرام به یک میلیارد و 200 میلیون تومان افزایش می‌یابد . بنابراین در سال جاری رقم 600 میلیون تومان معیار شناسایی خودروها در پرداخت خسارت قرار می‌گیرد و خودروهای تا این سقف متعارف و بالاتر از آن نامتعارف خواهند بود .

اما با توجه به افزایش چشم گیر قیمت خودرو در بازار ، 600 میلیون تومان ملاک قیمت گذاری مناسبی برای پرداخت خسارات تلقی نمی شود و نیازمند بازنگری است . این قانون باید در مجلس و توسط نمایندگان خانه ملت مورد بازنگری قرار گیرد ولی هنوز به صحن علنی نرسیده است .

قائم مقام و سخنگوی بیمه مرکزی در همین ارتباط گفت :  این قانون مصوب سال 1395 به خودرو‌ های متعارف و غیر متعارف اشاره دارد که در آن سال یکی از قانون‌های خوب در جهت حمایت اقشار آسیب پذیر و محدود کردن مسئولیت مالی مقصر حادثه تدوین شد . در دو سال اخیر با رشد انفجاری قیمت خودرو‌ ها عملا این تبصره کارایی خود را از دست داد و کم اثر شد .

وی ادامه داد : بیمه مرکزی در اواخر سال 99 طی یک لایحه از طریق دولت و با همکاری وزارت اقتصاد ، پیشنهادی را به صحن مجلس اعلام کرد مبنی بر اینکه شرکت‌های بیمه گر مکلفند تا سقف تعهدات مندرج در بیمه نامه را صرفنظر از متعارف یا غیرمتعارف بودن و بدون در نظر گرفتن پایه و یا اختیار و اجباری بودن پرداخت کنند .

جهت صدور بیمه نامه خود در اسرع وقت با شماره 26404205 و 26404206 نمایندگی 6027 بیمه ایران تماس حاصل نمایید .