قبل از سفر از اعتبار بیمه شخص ثالث خود مطمئن شوید

بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران از شهروندان خواست قبل از سفر از بیمه خودرو خود مطمئن شوند تا در صورت بروز حادثه احتمالی دچار مشکل نشوند  .

بر اساس قانون اصلاح قانون بیمه شخص ثالث تمامی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی مسئول جبران خسارت های بدنی و مالی هستند که بر اثر حوادث وسایل نقلیه یا محصولات آن‌ ها به اشخاص ثالث وارد می‌شود ، بنابر این موظفند مسئولیت خود را حداقل به میزان دیه مرد مسلمان در ماه حرام بیمه کنند .

داشتن بیمه نامه شخص ثالث برای دارندگان همه وسایل نقلیه موتوری (اعم از موتورسیکلت، سواری ، مسافری و بارکش) اجباری است و هدف از آن حمایت از اشخاص زیاندیده در حوادث رانندگی است .

پیش از استفاده از هر وسیله نقلیه موتوری ، اول بیمه نامه مسئولیت شخص ثالث آن را بازبینی کنید تا از اعتبار آن برای پوشش خسارت جانی و مالی حوادث احتمالی مطمئن شوید .

داشتن بیمه نامه شخص ثالث برای همه وسایل نقلیه موتوری (موتور سیلکت و انواع خودرو) اجباری است ،حرکت وسایل نقلیه موتوری بدون داشتن بیمه نامه شخص ثالث ممنوع است .

مأموران راهنمایی و رانندگی و پلیس راه وسایل نقلیه بدون بیمه نامه را متوقف و راننده متخلف را ملزم به پرداخت جریمه می‌کنند .

بیمه مرکزی همچنین توصیه کرده است پس از وقوع حادثه ، در مدت حداکثر پنج روز شرکت بیمه را مطلع کنید .

چنانچه حادثه رانندگی و فوت زیاندیده هر دو در ماه‌ های حرام اتفاق افتد ، بر اساس قانون مجازات اسلامی ، میزان دیه یک سوم بیشتر از ماه‌های عادی خواهد بود .

هرگاه در حادثه رانندگی سبب وارد شدن خسارت به دیگران شوید ، باید خسارت اشخاص زیاندیده را جبران کنید .

با خرید بیمه نامه شخص ثالث ، شرکت بیمه به جای شما این گونه خسارت‌ ها را جبران می‌کند .

بیمه گذاران محترم می‌توانند از طریق سامانه سنهاب ، اعتبار بیمه نامه خود را استعلام کنند .

سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه (سنهاب) ، به عنوان سیستمی برای بهبود وضعیت آمار و اطلاعات شرکت‌های بیمه و سهولت دسترسی اطلاعات عملکردی صنعت بیمه برای ارائه به دستگاه‌های نظارتی و وزارت امور اقتصادی و دارایی طراحی شده است .