مالیات باعث کاهش ضریب نفوذ بیمه در کشور می‌شود

دبیر سندیکای بیمه‌گران ایران با اعلام اینکه 50 درصد ضریب نفوذ بیمه مربوط به بیمه ‌های عمر و زندگی است که تا پیش از این معافیت ‌های مالیاتی برای آن اجرا می‌شد اما در لایحه پیشنهادی دولت وضع مالیات بر بیمه ‌ها مطرح شده است که بررسی این لایحه هم در دستور کار نمایندگان مجلس قرار دارد .

وی افزود : شایستگی مردم ایران این اقتضا می‌کند که ضریب نفوذ 7 درصدی بیمه در کشورمان محقق شود اما با وضع مالیات بر بیمه ، به ویژه بیمه‌ های عمر و زندگی ، نه بیمه‌گران می‌توانند وظایف خود را انجام دهند و نه مردم توان خرید بیمه‌ها را خواهند داشت . افزایش ضریب نفوذ بیمه یکی از هدف گذاری‌های ما در قوانین بالادستی است ، گفت : واقعیت این است که با رشد بیمه عمر و زندگی می‌توانیم ضریب نفوذ بیمه را در کشور افزایش دهیم .

وی افزود: در حالی که سیاست افزایش ضریب نفوذ بیمه را دنبال می‌کنیم ، وضع مالیات می‌تواند باعث کاهش ضریب نفوذ بیمه در کشور شود .

دبیر سندیکای بیمه‌گران ادامه داد : در حالی که در سبد مالیاتی کشور سهم بیمه رقم قابل توجه‌ای نیست اما برای مردم بسیار مهم است و ممکن است مردم از خرید بیمه به ویژه بیمه‌ های عمر و زندگی استقبال نکنند.

وی درباره بیمه شخص ثالث هم گفت : از آنجایی که بیمه شخص ثالث اجباری است ، با مجوز دولت باید معاف از مالیات باشد البته ضریب خسارات بیمه شخص ثالث در ایران بالای 100درصد است و بیمه‌گر نه تنها در این بخش سودی نمی‌کند بلکه دچار زیان هم می‌شود .

وی افزود : امیدواریم مجلس بیمه شخص ثالث را هم شامل معافیت‌های مالیاتی قرار دهد .