پرداخت ۵ خسارت سنگین صنعت بیمه طی یک سال

در حالی که صنعت بیمه در ماه های گذشته خسارت های فراوانی را به دلیل حوادث مختلف پرداخت کرده  اما این امکان وجود داشت که با مدیریت بهتر ریسک از تعدادی از حوادث جلوگیری یا از ابعاد آن کاست .

بیمه ایران به عنوان راهبر کنسرسیوم بیمه کننده پتروشیمی بوعلی بزرگترین خسارت ارزی تاریخ صنعت بیمه کشور را به مبلغ ۹۴ میلیون یورو پرداخت کرد .

بیمه نامه پتروشیمی بوعلی توسط کنسرسیومی متشکل از ۱۱ شرکت بیمه ایران ، آسیا ، البرز، پارسیان، دانا، سامان، کارآفرین، ایران معین، ملت، میهن و دی به راهبری بیمه ایران صادر شده بود .

اما این تنها خسارت بزرگی نبود که از سال گذشته صنعت بیمه پرداخت کرده است . به عنوان نمونه بیمه ایران دیه ۱۸ نفر از سرنشینان جان باخته خودروهای حادثه دیده سیل آذرشهر را – در ماه حرام- هریک به مبلغ ۲۸۰ میلیون تومان به خانواده های جان باختگان داده یا بیمه ایران چکی به مبلغ ۲ میلیارد و ۷ میلیون تومان به شرکت سولان سبز به دلیل آتش سوزی در این گروه تولیدی پرداخت کرده است .

هنوز مدت زیادی از پرداخت خسارت حدود ۵۰ میلیارد تومان صنعت بیمه بابت حادثه آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو نمی گذرد و حوادث مشابه دیگری مانند تصادف اسفناک قطار سمنان- مشهد منجر به پرداخت خسارت میلیاردی دیگری شد .

رئیس کل بیمه مرکزی نیز بعد از پرداخت بزرگترین خسارت ارزی تاریخ صنعت بیمه کشور تاکید کرد این موضوع نماد پشتیبانی صنعت بیمه از سرمایه های ملی و همزمان هشداری برای مدیریت بهتر ریسک در کشور است .

فعالان و کارشناسان صنعت بیمه اعتقاد راسخ دارند که در صورت مدیریت بهتر ریسک در کشور شاید این اتفاقات رخ نمی داد یا از ابعاد آن تا حدود زیادی جلوگیری می شد .

این در حالی است که ماه گذشته بیمه مرکزی اعلام کرده بود که براساس مصوبه شورایعالی بیمه ، هیات مدیره موسسات بیمه ای موظف هستند در ساختار سازمانی خود واحدهایی جهت « مدیریت ریسک » تحت نظر مدیرعامل موسسه ایجاد کنند و صلاحیت حرفه ای این مدیران نیز به تائید بیمه مرکزی برسد .

شرکت های بیمه باید قبل از صدور بیمه نامه ، حتما از مواردی که تحت پوشش قرار می دهند ، بازدید داشته و توصیه هایی را در خصوص مدیریت ریسک بدهند تا به کاهش ریسک های احتمالی و جلوگیری از حوادث کمک کنند . در بسیاری از کشورها به ویژه برای بیمه نامه هایی با سرمایه بالا، شرکت های بیمه گر قبل و در حین زمانی که بیمه نامه برقرار است ، بازدیدهایی دارند و توصیه هایی را برای کاهش ریسک انجام می دهند .

در خصوص حادثه  آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو نیز در بسیاری از موارد تا زمان اصلاح نباید بیمه نامه صادر می شد یا باید توصیه های مدیریت ریسک اجرایی می شد یا نرخ بیمه نامه ها بالا می رفت .

کارشناسان اعتقاد دارند لازم است صنعت بیمه با صنایع دیگر وارد گفت و گو شود تا موضوع مدیریت ریسک نهادینه شده و تصور عمومی از صنعت بیمه که صرفا پرداخت حق بیمه و دریافت خسارت است ، تغییر کند .

خسارت های بزرگی که سال گذشته صنعت بیمه آنها را پرداخت کرد ، این هشدار را می دهد که با توجه به اینکه بیشتر پوشش های ا تکایی در داخل کشور دیده شده ، مشخص نیست که در سال های آینده بتوان به این اندازه خسارت پرداخت کرد ، بنابراین اهمیت مدیریت ریسک به عنوان جزء لاینفک اصول بیمه گری باید بیش از گذشته مورد توجه قرار بگیرد .

در نگاهی کلی می توان نتیجه گرفت که صنعت بیمه می تواند نقشی کلیدی در جلوگیری از حوادث داشته باشد اما این مهم نیازمند آن است که در وهله اول رقابت ناسالم موجود در بازار برای فروش بیمه نامه به هر قیمتی کنار گذاشته شود و به اصول بنیادین بیمه گری از جمله مدیریت ریسک توجه بیشتری شود .