چگونگی محاسبه جریمه دیرکرد بیمه نامه شخص ثالث

داشتن بیمه شخص ثالث برای تمام دارندگان وسایل نقلیه اجباری است و خودروی فاقد بیمه‌نامه متوقف و مشمول جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث می‌شود . ازآنجایی‌که مدت اعتبار بیمه‌نامه‌های شخص ثالث محدود است، بسیاری از بیمه‌گذاران تاریخ اتمام بیمه خود را فراموش می‌کنند یا به دلیل سهل‌انگاری، مهلت تمدید بیمه شخص ثالث شان می‌گذرد . دیرکرد بیمه شخص ثالث عواقبی دارد که به شرح زیر می باشد :

 جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

درصورتی‌که شخص با خودروی خود که فاقد بیمه شخص ثالث است در سطح شهر تردد نکند باز هم برای دریافت بیمه‌نامه جدید ملزم به پرداخت جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خواهد بود .

توقف توسط پلیس راهنمایی و رانندگی

یکی دیگر از عواقب دیرکرد بیمه شخص ثالث، جریمه‌های پلیس راهنمایی و رانندگی است . پلیس راهنمایی و رانندگی در صورت شناسایی خودروی فاقد بیمه شخص ثالث آن را تا زمان ارائه بیمه‌نامه معتبر در پارکینگ متوقف می‌کند که در این حالت برای ترخیص خودرو علاوه بر پرداخت هزینه‌ بیمه شخص ثالث ، خلافی و هزینه پارکینگ روند اداری زمان‌بری را نیز می بایست طی کرد .

مشکلات معامله وسیله نقلیه

امکان فروش خودروی فاقد بیمه‌ شخص ثالث وجود ندارد . در چنین شرایطی مالک خودرو می‌بایست ابتدا بیمه شخص ثالث جدیدرا خریداری کند و جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را پرداخت نماید و سپس خودرو را به نام خریدار ثبت کند که نیازمند صرف هزینه زیادی است .

عواقب ناشی از حادثه رانندگی

دیرکرد بیمه شخص ثالث عواقب وخیم ‌تری نیز می‌تواند داشته باشد و آن در صورتی است که وسیله نقلیه در فاصله‌ای که تحت پوشش بیمه شخص ثالث نیست دچار حادثه رانندگی شود . در این حالت اگر بیمه ‌گذار مقصر باشد هر چه قدر هم که مدت‌ زمان دیرکرد بیمه شخص ثالث کوتاه باشد چون خودرو تحت پوشش بیمه نمی باشد باید تمامی خسارات به بار آمده را شخصاً تقبل کند . اگر حادثه رانندگی موجب فوت شود، بیمه‌گذار می‌بایست مبلغ یک دیه کامل را به زیان‌دیده بپردازد که هزینه سنگینی است .

حال اگر در حادثه رانندگی، وسیله نقلیه راننده زیان‌دیده فاقد بیمه شخص ثالث باشد باز هم به مشکل بر خواهد خورد . در هر حادثه رانندگی، شرکت بیمه طرف قرارداد با مقصر حادثه برای پرداخت خسارت، بیمه‌نامه شخص ثالث هر دو طرف مقصر و زیان‌دیده را دریافت می‌کند . در‌صورتی‌که طرف زیان‌دیده فاقد بیمه‌ شخص ثالث باشد شرکت بیمه می‌تواند خسارت را به او پرداخت نکند .

بهترین زمان برای تمدید بیمه شخص ثالث

برای جلوگیری از دیرکرد بیمه شخص ثالث ابتدا باید از تاریخ دقیق اعتبار بیمه‌نامه مطلع بود . اعتبار بیمه‌نامه خریداری‌شده در هر روز، از ۱۲ نیمه شب همان روز معتبر می باشد .

با در نظر گرفتن این موضوع بهتر است که تمدید بیمه‌نامه قبل از تاریخ اتمام آن انجام شود. بسته به شرکت بیمه‌ امکان تمدید بیمه‌نامه از یک ماه قبل از تاریخ اتمام آن وجود دارد . اما بهتر است که یک هفته مانده به اتمام اعتبار، تمدید انجام شود .

نحوه محاسبه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

دیرکرد بیمه شخص ثالث به‌صورت روزانه محاسبه می‌شود. به این صورت که فرد به ازای هر روز تأخیر در تمدید بیمه‌نامه باید مبلغی را به شرکت بیمه بپردازد . البته این جریمه روزشمار حداکثر تا یک سال به حق بیمه افزوده می‌شود و جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث برای تأخیر یک سال به بالا ثابت خواهد ماند .

درست مانند محاسبه بیمه شخص ثالث ، در محاسبه جریمه روزانه دیرکرد بیمه شخص ثالث نیز عوامل متعددی تأثیرگذارند ، عواملی مانند تعداد سیلندر ماشین ، ظرفیت بار ماشین‌های بارکش و … وجود دارد . جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث برای ماشین‌های سواری در سال ۹۶ بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان می باشد .

با توجه به اینکه محاسبه جریمه روزانه ‌دیرکرد بیمه شخص ثالث نیازمند دقت بالا و در دست داشتن اطلاعات محاسباتی متنوعی می‌باشد می‌توان در صورت ایجاد وقفه در دریافت بیمه‌نامه به نمایندگان بیمه مراجعه کرد .

تاثیر دیرکرد بیمه شخص ثالث بر تعداد سال تخفیف بیمه‌نامه

تخفیف بیمه‌نامه بسته به تعداد سال می‌تواند تأثیر چشم‌گیری بر قیمت نهایی بیمه شخص ثالث داشته باشد. در محاسبه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث، سال تخفیف هیچ‌گونه تأثیری ندارد و حتی اعمال هر‌گونه تخفیف بر جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث تخلف محسوب می‌شود و عواقب ناخوشایندی برای نماینده صادر‌کننده بیمه‌نامه خواهد داشت  .

همان‌طور که تعداد سال تخفیف بیمه‌نامه بر جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث تأثیر نمی‌گذارد، دیرکرد بیمه شخص ثالث نیز  این تخفیف‌ها از بین نمی‌برد و همچنان در محاسبه حق بیمه منظور می‌شوند .

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خودروی متوقف شده در پارکینگ

در حالتی خاص ممکن است که اعتبار بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه درحالی‌که به هر دلیلی در پارکینگ راهنمایی و رانندگی متوقف‌شده است به اتمام برسد . در این صورت وسیله نقلیه مذکور مشمول جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث نخواهد شد . در این مورد خاص بیمه‌گزار باید نامه رسمی مجوز رفع توقیف را نزد نمایندگی بیمه ببرد و نمایندگی بیمه در صورت موافقت شرکت بیمه ناظر از جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه چشم‌پوشی می‌کند .

حذف یا تخفیف جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

نماینده بیمه نمی‌تواند در محاسبه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث هیچ‌گونه تخفیف یا بخششی اعمال کند و حتی این کار تخلف نمایندگی محسوب می‌شود . درصورتی‌که چنین تخلفی صورت بگیرد و بیمه‌گذار در یک حادثه رانندگی مقصر شناخته شود نه ‌تنها شرکت بیمه خسارت ناشی از حادثه را پرداخت نخواهد کرد بلکه مقصر حادثه دفتر نمایندگی خواهد بود و باید پرداخت کامل خسارت را تقبل کند .

در بهترین حالت می‌بایست تمدید بیمه شخص ثالث را چند روز پیش از موعد انجام داد . با توجه به میزان مشغله زندگی امروزی، امکان فراموش کردن تاریخ سررسید بیمه‌نامه بسیار زیاد است  . به همین دلیل تمدید بیمه نامه خود را به نمایندگان مورد اعتماد و مسؤلیت پذیر بسپارید .