کشته‌شدن 210 هزار ایرانی در تصادفات یک دهه اخیر

مدیرعامل ستاددیه کشور در جلسه شورای سیاستگذاری «جشنواره رانندگان حرفه‌ای» با اعلام آمار ٥٩٢ نفری زندانیان بر اثر تصادفات رانندگی گفت : آمار زندانیان تصادفی در ١٥ استان کشور با توجه به تصویب قانون جدید بیمه اجباری شخص ثالث به کمتر از ١٠ نفرر رسیده است .

وی گفت : امروز آمار بدهکاران دیه‌ های فوتی و جرحی در استان‌های اردبیل ، البرز ، ایلام ، بوشهر، چهارمحال‌وبختیاری ، خراسان جنوبی ، خراسان شمالی ، زنجان ، سمنان ، قزوین ، قم ، کردستان ، کرمان ، کرمانشاه و کهگیلویه‌ و بویراحمد به کمتر از ده نفر کاهش پیدا کرده‌ که امید است با حمایت نهادهای قضایی و صد البته فرهنگی این تنزیل زندانی را در خصوص محکومان مالی چک و مهریه هم شاهد باشیم .

کشته‌شدن 210 هزار ایرانی در تصادفات یک دهه اخیر

مدیرعامل ستاددیه کشور با بیان اینکه حتی یک تصادف منجر به فوت در عصر کنونی زیاد است ، گفت : طبق آمار منتشر شده در طول هفت سال و 11 ماه دفاع مقدس رزمندگان ایرانی در برابر بعثی‌ها 188 هزار و پانزده رزمنده در عرصه نبرد به شهادت رسیدند ، این در حالیست که تنها در دهه اخیر ٢١٠ هزار و ششصد ایرانی نه در میدان جنگ ، بلکه در مسیر جاده‌ها جان خود را از دست داده و ده ها برابر همین آمار هموطن ایرانی با ایراد جراحت‌های سطحی و عمیق روانه بیمارستان‌ها شده‌اند .

وی در این باره افزود ، چنین امری یک فاجعه ملی است که حتی اگر شهدای پیش از پیروزی انقلاب اسلامی را به آمار هفده هزار شهید ترور و دیگر شهدای هسته‌ای و مدافع حرم هم اضافه کنیم باز به شمار تصادفات جاده ای یک دهه اخیر نمی رسد .

اجباری بودن بیمه شخص‌ثالث برای موتورسواران معنا ندارد

مدیرعامل ستاد دیه اظهار کرد : با توجه به ابلاغ سراسری قانون بیمه اجباری خسارت وارده شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه مصوب ٢٠ اردیبهشت سال ٩٥ و کاهش آمار رانندگان زندانی به کمتر از ٦٠٠ زندانی ناشی از دیات جرحی و فوتی اما متاسفانه چالش مربوط به خرید پوشش بیمه‌ای توسط دارندگان موتورسیکلت همچنان پابرجا بوده و درنتیجه این امر نتایج مطلوبی را نیز برای نزدیک به دوازده میلیون موتور سیکلتی که در مسیرهای خیابانی و جاده‌ای تردد می‌کنند، ندارد .

وجود ٥ میلیون موتور از رده خارج در خیابان‌ها

جولایی وجود ١٢ میلیون موتور سیکلت در سطح خیابان‌ها را عامل اصلی بسیاری از تصادفات مطرح کرد و گفت : طبق آخرین آمار از سال ٧٧ تا ابتدای سال جاری ٣ میلیون و ١٥٧ هزار گواهینامه برای موتورسوران صادر شده است که این آمار با عنایت به وجود ٧ میلیون موتور سیکلت پلاک ملی و تعداد ٤ میلیون و ٥٠٠ موتور پلاک قدیمی از یک واقعیت تلخ پرده برمی‌دارند که بسیاری از راکبان سوار بر روی دو چرخ گواهینامه لازم برای هدایت این وسیله نقلیه پرخطر را ندارند . حال اینکه جالب است تعداد 5 میلیون موتور سیکلت بیش از 10 سال عمر داشته و طبق استاندارهای جهانی فرسوده به حساب می‌آیند .

مرگ ٥٥هزار ایرانی با موتور سیکلت

جولایی با بیان آمار ١٠ساله موتورسورانی که جان خود را بواسطه رانندگی با این وسیله از دست داده‌اند ، افزود : از سال ٨٥ تا ٩٥ تعداد بسیار دردناک است که تعداد ٥٥هزار ایرانی در تصادف با موتورسیکلت از دنیا رفته‌اند که این آمار یک چهارم مجموع تلفات رانندگی را در همین بازه زمانی شامل می‌شود .

آمار تصادفات رانندگی زیبنده ایران اسلامی نیست

مدیرعامل ستاددیه کشور اظهارکرد : در انتقاد از آمار بالای تصادفات در ایران کارشناسان این حوزه معمولا اختصاص ٦ درصد تولید ناخالص ملی را به امر حل مشکلات مربوط به معضل سوانح رانندگی مطرح می‌کنند حال اینکه قرار گرفتن نام کشور اسلامی و متمدنی چون ایران در فهرست کشورهای مشهور در ستاندن جان از آدمی و وهم‌آلود بودن رانندگی در سطح خیابان‌ها آن را دلسوزان نظام باید در شمایل یک درد بزرگ احصا کرده و در صدد اصلاح آن برآیند . اصلاح و اقدامی فراسازمانی که بدون شک توفیق در آن به طور انحصاری به فعالیت‌های ناجا یا انتظار از چند مجموعه خلاصه نشده است .

وی با اشاره به تلاش هجده ساله ستاددیه در اصلاح و دائمی کردن قانون بیمه اجباری شخص ثالث گفت : بررسی آمارهای چند ساله نشان می‌دهد تصویب و ابلاغ بخشنامه‌های مربوط به این قانون مترقی ضمن رهایی بسیاری از محبوسان بدهکار دیه در زمینه پیشگیری از ورود ناخواسته به زندان‌ها نیز نتایج ماندگاری را به همراه داشته اما اجرای قانون در قبال موتورسوران یک برنامه ویژه‌ای می‌طلبد که ضرورت توجه به آن با بالا رفتن نرخ دیه بیش از پیش احساس می‌شود .

جولایی یادآور شد : بسیاری از هموطنان به دلیل ارزان بودن و داشتن صرفه اقتصادی به سراغ موتور سیکلت می‌روند ، درصورتی که در شرایط فعلی تامین مبلغ دیه وارد کردن صدمه به عضوی از اعضای بدن یک عابر پیاده رقمی به مراتب سنگین‌تر از خود بیمه‌ نامه و حتی در بسیاری موارد قیمت خود وسیله نقلیه را دارد .