۲۰ درصد تصادف ها ساختگی است

“صحنه‌سازی” اصطلاحی است که این روزها در صنعت بیمه بسیار زیاد شنیده می‌شود و اکثر مدیران عامل شرکت ‌های بیمه و حتی رئیس کل بیمه مرکزی هم از تقلب‌های گسترده برخی از بیمه‌گذاران از بیمه‌نامه ‌های شخص ثالث خبر می‌دهند .

رئیس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه ۲۰ درصد خسارت ‌هایی که در بخش بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث توسط شرکت ‌های بیمه پرداخت می‌شود ، متقلبانه و غیر واقعی است ، اظهار کرد : کلاهبرداری در زمینه بیمه ‌نامه شخص ثالث زیاد است ، برای کاهش این معضل راهکارهایی همچون صدور بیمه شخص ثالث به صورت الکترونیکی در نظر گرفته‌ایم تا بتوانیم جلوی پرداخت خسارت‌ های غیر واقعی را بگیریم .

او الکترونیکی شدن پرداخت بیمه شخص ثالت را گامی رو به جلو برای کاهش تخلف در این زمینه برشمرده و گفته بود که دلیل ضرردهی شرکت ‌های بیمه در شخص ثالث به دلیل واقعی نبودن قیمت بیمه‌نامه است .

پرداخت‌های غیر واقعی صنعت بیمه در بخش ثالث و بدنه که به ۲۰۰۰ میلیارد تومان می‌رسد ریسک خسارت را بسیار افزایش داده است .پارسال میزان خسارت پرداخت شده شرکت ‌های بیمه در بخش ثالث و بدنه بالغ بر ۹۰۰۰ میلیارد تومان بوده که رقم بالا و هزینه سنگینی است که با کاهش پرداخت ‌های غیر واقعی و واقعی کردن نرخ بیمه ‌نامه شخص ثالث و بیمه بدنه می‌توان تا حدودی ضرر شرکت‌های بیمه را جبران کرد .

نهایتا ضرر و زیان ۲۰۰۰ هزار میلیاردی بیمه ‌ها از تقلب در بیمه ‌های شخص ثالث باعث شد بیمه‌ مرکزی به عنوان نهاد ناظر صنعت بیمه برای بستن منافذ این تخلفات به تکاپو بیفتد و به استفاده از فناوری‌های جدید اطلاعاتی روی بیاورند . همچنین تغییر قوانین مالکیت بیمه ‌های شخص ثالث از خودرو به راننده مساله‌ای است که اتخاذ آن در این شرایط احتمالا با نیت کاهش هزینه ‌ها در بخش بیمه شخص ثالث صورت می‌گیرد .

صدور بیمه ‌نامه ‌های شخص ثالث بر اساس عملکرد صاحبان بیمه ‌ها یکی از راهکارهایی است که فناوری‌های نوین برای کنترل بیمه‌گذاران در اختیار شرکت ‌های بیمه قرار می‌دهند . بر این اساس اگر برای مثال شخصی تخلفات رانندگی بیشتری را مرتکب شود احتمال خسارت آفرینی بیشتری هم از سوی او وجود دارد ، بنابراین بیمه ‌نامه او باید گران‌تر تمام شود .

رئیس کل بیمه مرکزی همچنین درباره جزئیات طرح جدید بیمه شخص ثالث و فرد محوری به جای خودرو محوری ، یکی از وظایف بیمه مرکزی را در راستای اجرای قانون برنامه ششم و قانون بیمه شخص ثالث ، صدور بیمه ‌نامه‌ های شخص ثالث بر اساس راننده اظهار کرده است .

وی زمان اجرای این طرح را اواخر سال آینده و به شکل پایلوت اعلام کرده و گفته که هر زمان دوره بیمه‌ نامه خودرو تمام شود ، بیمه ‌نامه جدید برای فرد و نه خودرو صادر می‌شود . بر این اساس ، شرکت ‌های بیمه موظف خواهند بود بر اساس عملکرد راننده بیمه شخص ثالث را صادر کنند . برای اجرای این طرح لازم است اطلاعات راننده از جمله جنسیت ، سن ، تجربه ، میزان تخلفات و سایر اطلاعات جمع آوری  و برنامه نرم افزاری لازم بر آن اساس تهیه شود .