علت آسیب دیدگی بیشتر زنان در تصادفات رانندگی

خودروهای امروزی به لطف استفاده از سازه مقاوم در بخش کابین و بهره‌گیری از انواع سنسورها و سیستم ‌های پیشرفته ، بیش از هر زمان دیگری ایمن‌تر هستند . اما با وجود این، سطح ایمنی خودروهای تولیدی متفاوت از همدیگر بوده و ممکن است در یک سناریوی معین ، شدت صدمات وارده به راننده یا دیگر سرنشینان مدل‌های مختلف ، تفاوت زیادی با هم داشته باشد . چنین تفاوتی سبب شده موسسه بیمه و ایمنی بزرگراه‌های آمریکا به بررسی عواملی که باعث صدمه‌دیدگی شدیدتر زنان در تصادفات می‌شوند ، به پردازد .

داده‌های آماری حکایت از آن دارد احتمال مرگ زنان در تصادفات رانندگی، بین 20 تا 28 درصد و احتمال مصدومیت جدی آنها در سوانح ترافیکی ، 30 تا 73 درصد بیشتر از مردان است .

محققان برای کشف علت این اختلاف چشمگیر، با محدود کردن متغیرها نتیجه گرفتند نوع خودروهای که زنان استفاده می‌کنند ، نقشی پررنگ در میزان آسیب ‌دیدگی آنها در تصادفات دارد . بررسی‌ اطلاعات مربوط به تصادفات بین سال‌های 1998 الی 2005 نشان می‌دهد زنان اکثرا دارای اتومبیل‌ های کوچک‌تر و سبک‌تر هستند و در حوادث رخ داده برای آنها تعداد ضربات از کنار یا برخورد با پشت خودروی روبرویی بیشتر از مردان است .

نکته حائز اهمیت دیگر اینکه ، احتمال اینکه زنان در تصادفات دچار مصدومیت شدید از ناحیه پا شوند ، 2.5 برابر بیشتر از مردان است .

در واقع باید گفت که سایز و وزن خودرو نقش زیادی در میزان ایمنی آن دارد و خودروهایی با وزن زیاد و ابعاد بزرگ به شکل قابل توجهی ایمن تر از خودروهای کوچک و شهری هستند . از این رو به نظر می رسد که با توجه به روند افزایشی حضور خودروهای کراس اوور و شاسی ‌بلند در خیابان ها که طی سال های اخیر اتفاق افتاده است به طور کلی میزان ایمنی تمام خودروهای مدرن نسبت به مدل های قدیمی افزایش یافته باشد اما از سوی دیگر تصادف یک خودرو بزرگ و سنگین وزن جدید با یک خودرو درون شهری و سبک وزن قدیمی می تواند به آسیب دیدگی بسیار شدید خودرو قدیمی منجر شود .

جهت صدور بیمه نامه خود در اسرع وقت با نمایندگی 6027 بیمه ایران با شماره های 26404205 و 26404206 واقع در خیابان ظفر ، نفت شمالی تماس حاصل نمایید .