آمادگی صنعت بیمه برای کاهش حوادث

رییس بیمه مرکزی در نخستین جشنواره پیشگیری از سوانح و حوادث که با حضور وزیر بهداشت ، قائم مقام رییس صدا و سیما ، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و رییس جمعیت هلال احمر برگزار شد ، از آمادگی صنعت بیمه برای کمک به کاهش حوادث خبر داد  .

 عبدالناصر همتی در این جشنواره آمادگی صنعت بیمه را برای پیشگیری و کاهش سوانح و حوادث  اعلام کرد و گفت : سال گذشته چندین حادثه ناگوار با تلفات جانی و خسارات مالی بسیاری داشتیم که همگی ناشی از عدم مدیریت ریسک و خطای انسانی بود که قابل پیشگیری بود  .

 وی اظهار کرد : صنعت بیمه در هنگام بروز حوادث در دو بخش مدیریت ریسک و جبران خسارات مالی درگیر خواهد بود که متاسفانه در اکثر مواقع عدم رعایت نکات ایمنی و خصوصا در رانندگی تا۷۵ درصد عامل انسانی به عنوان عامل اصلی این گونه حوادث شناخته می شود  .

رئیس کل بیمه مرکزی ، برگزاری این جشنواره را گامی در حل معضل پیشگیری از حوادث در کشور دانست و گفت : ایران در میان ۱۰ کشور اول حادثه خیز دنیا قرار دارد و به همین دلیل پیشنهاد تاسیس صندوق بیمه حوادث طبیعی را دادیم که در مراحل نهایی تصویب در مجلس قرار دارد  .

وی گفت رفع مشکلات فعلی در مدیریت حوادث و سوانح نیازمند عزم ملی برای ایجاد هم افزایی میان ارگان های مرتبط و مسئول است  .

همتی از قرار گرفتن مدیریت ریسک در راس برنامه های بیمه مرکزی خبر داد و گفت : صنعت بیمه سال گذشته ۱۱ هزار میلیارد تومان معادل ۳  میلیارد دلارخسارت تحقق یافته برای حوادث رانندگی داشته که خود نوعی سوخت ملی محسوب می شود و صنعت بیمه در این زمینه و در راستای تامین مالی بعد از حوادث به خوبی ایفای نقش کرده است . وی افزود : در حال حاضر به خاطر بالا رفتن ایمنی برخی از وسایل نقلیه خصوصا اتومبیل‌ هایی که مجهز به کیسه هوا هستند ، تعداد کشته شدگان حوادث رانندگی کاهش یافته اما تعداد مصدومین (۳۳۳هزار نفر در سال گذشته) افزایش داشته و این بار مالی و روانی زیادی به جامعه وارد می‌کند  .

همتی با تاکید بر نقش صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در فرهنگ سازی و آموزش گفت: ۲۵ درصد کشته های حوادث رانندگی در داخل شهرها اتفاق افتاده و این نشانه عدم آموزش و فرهنگ صحیح رانندگی در میان مردم است  .

وی ادامه داد : در شش سال گذشته صنعت بیمه از طریق عوارض وضع شده به بیمه شخص ثالث ۳۸ هزار میلیارد ریال به وزارت بهداشت و ۱۷ هزار میلیارد ریال به نیروی انتظامی جهت پیشگیری و درمان حوادث دیدگان رانندگی پرداخت کرده است  .