كاهش تصادفات نيازمند كار عملياتی است

رئيس كل بيمه مركزي در جلسه مشترك با رئيس پليس راهنمايي و رانندگي ناجا بر عملياتي شدن سامانه يكپارچه استعلام تاكيد كرد .

دكتر همتي در اين نشست ضمن ابراز خرسندي از تحولات صورت گرفته در تعامل ميان صنعت بيمه و پليس گفت: صنعت بيمه سال گذشته حدود ۳ ميليارد دلار بابت تصادفات از محل بيمه شخص ثالث پرداخت كرده اما موضوع مهم در هدفگذاري صنعت بيمه براي كاهش تصادفات ، وجود حدود ۳۳۰ هزار مجروح و مصدوم در سال است كه صدمات اجتماعي زيادي را براي كشور به همراه خواهد داشت .

رئيس كل بيمه مركزي با اشاره به پرداخت ۲۵۰ ميليارد تومان از محل بيمه شخص ثالث به نيروي انتظامي گفت : اميدوارم اين هزينه ها در محل مناسب و صرفا براي كاهش تصادفات به كار گرفته شود تا بتوانيم به اهداف خود در راستاي كاهش تصادفات دست يابيم .

وي افزود : در قانون جديد ، مقرر شده است اين بودجه ميان نيروي انتظامي و راهداري تقسيم شود و هر دو ارگان موظف به ارائه گزارش عملكرد به صورت هر سه ماه يكبار شده اند كه اميدوارم راهداري از اين بودجه براي اصلاح ۵ هزار نقطه حادثه خيز كشور استفاده نمايد .

همتي بر عملياتي شدن سامانه يكپارچه استعلام از ناجا تاكيد كرد و گفت : در قانون جديد بيمه شخص ثالث ما مي توانيم جرايمي براي رانندگان پرخطر در نظر بگيريم كه اين مهم منوط به دسترسي به اين سيستم خواهد بود .

همچنين جباري ، مديرعامل صندوق تامين خسارت هاي بدني از تشكيل چهار كارگروه عملياتي مشترك با پليس خبر داد و گفت : صندوق با رويكرد پيشگيرانه در صدد كاهش آمار تصادفات است و در اين راستا در حال اجراي دومين مرحله طرح بخشودگي جرائم موتورسواران فاقد بيمه نامه شخص ثالث با همكاري پليس و شركت هاي بيمه است .

وي در ادامه از پرداخت بيش از ۲۰ هزار ميليارد ريال خسارت در ۳ سال اخير ، راه اندازي سيستم يكپارچه صندوق ، راه اندازي شعب ۲۰ گانه صندوق در سراسر كشور به منظور حمايت از آسيب ديدگان ناشي از تصادفات خبر داد .

در ادامه سردار مهري ، رئيس پليس راهنمايي و رانندگي ناجا نيز از اقدامات و تعامل بيمه مركزي در كاهش تصادفات قدرداني كرد و گفت: خوشبختا نه در سال گذشته با هماهنگي صنعت بيمه كشور و به ويژه بيمه مركزي ، اقدامات خوبي همچون تجهيز سيستم هاي پليس در جاده ها براي كنترل رفتار پر خطر رانندگان صورت گرفت و اميدوارم بتوانيم برنامه هاي مشترك بيشتري در كاهش تصادفات انجام دهيم .

وي در گزارشي اعلام كرد ، در حال حاضر ۲۰ ميليون وسيله نقليه در كشور داريم خودرو ، جاده و راننده سه عامل اصلي تصادفات محسوب مي شوند .

وي افزود : هم اكنون در كشور بيش از ۵ هزار نقطه حادثه خيز وجود دارد و در تلاشيم با برنامه هاي مشترك با بيمه مركزي نسبت به رفع آن اقدام كنيم .