نگاهی به عملکرد صنعت بیمه در سال ۹۵

سال ۹۵ با تمام اتفاقات و رویدادهایش گذشت ، از تغییرات مدیریتی در راس بیمه مرکزی و شرکتهای بیمه تا لازم الاجرا شدن قانون شخص ثالث و البته تاسیس شرکتهای بیمه ای جدید.

 به نظر می رسد ، در ظاهر ، اگر چه رویدادهای قابل توجهی در صنعت بیمه رخ داده اما در لایه های درونی صنعت بیمه سالی کم تحرک را طی کرده چرا که قانون جدید شخص ثالث در حالی لازم الاجرا شد که هنوز بسیاری از آیین نامه های مورد نیاز جهت اجرای بهینه این قانون ابلاغ نشده اگر چه گفته می شود در دست تدوین است اما به نظر می رسد سرعت در تدوین و ابلاغ این آیین نامه ها شرکت های بیمه را از بلا تکلیفی در اجرای این قانون می رهاند .

از سوی دیگر شرکت های بیمه جدید التاسیسی پا به عرصه بیمه گری نهادند که بیمه داری در ایران را وارد مرحله جدیدی می کنند چرا که بار فعالیت تخصصی را بر دوش می‌کشند و به نظر می رسد مسئولیت سنگینی را بر عهده دارند زیرا نحوه فعالیت این شرکت های تخصصی در سال 96 ثابت خواهد کرد که بازار بیمه ایران آیا قابلیت حرکت در مسیر تخصصی را دارد یا خیر .

از سوی دیگر آنچه که برخی ابهامات را در سال 96 قوت بخشیده نحوه ذخیره گیری برای محاسبه خسارات معوق است که گویا انطور که رییس کل بیمه مرکزی  اذعان داشته کل ذخایر خسارت معوقه صنعت بیمه در پایان سال ۹۴، ۵۳۰۰ میلیارد تومان است که ۷۰ درصد آن مربوط به بیمه شخص ثالث و حوادث راننده می شود .

با توجه به اقدامات نهاد نظارتی در راستای محاسبه میزان کسری ذخایر به نظر می رسد سال 96 جهت راستی آزمایی این اقدامات سال پرکاری برای نهاد نظارتی و شرکت های بیمه باشد .