کاهش نرخ بیمه نامه با جعبه سياه اتومبيل

حق بيمه اتومبيل در سراسر جهان در 50 سال اخير حداقل بيش از 12 درصد رشد داشته است، به همين دليل بسياري از كارشناسان بر اين باورند براي جلوگيري از افزايش نرخ بيمه نامه هاي اتومبيل، بهتر است رفتار رانندگان توسط جعبه هاي سياه خودرو تحت كنترل قرار بگيرد .

افزايش نرخ حق بيمه هاي اتومبيل در طول سال هاي اخير باعث شده تا رانندگان قديمي و باسابقه همواره از افزايش هزينه هاي شان گله مند و به دنبال راهي براي كاهش هزينه هاي خود باشند . اما شركت هاي بيمه مي گويند تنها راه كاهش نرخ بيمه نامه ها نظارت بر عملكرد و رفتار رانندگان است .

به همين دليل “تلمتیکس” يا همان “جعبه سياه” اتومبيل تنها راهي است كه به باور شركت هاي بيمه مي تواند مانع از افزايش نرخ ها شود. آنان مي گويند ، تنها با نصب اين دستگاه مي توان بر اعمال راننده نظارت كرد و بر اساس اطلاعات ضبط شده حق بيمه را براي رانندگان مشخص كرد .

جعبه سیاه را اغلب مردم به عنوان دستگاهی در هواپیما می شناسند که برای جمع آوری اطلاعات مربوط به پرواز هواپیماها استفاده می گردد اما امروزه دستگاهی با این عنوان در خودروها نیز وجود دارد که به جمع آوری و ذخیره وقایع و اعمال راننده مانند سرعت ، ترمز، دور زدن و اطلاعات مکانی که توسط GPS موجود در دستگاه ایجاد می شود ، ثانیه هایی قبل از تصادف می پردازد .

طبق گزارش ها ، وجود جعبه سیاه در خودرو بدون شک می تواند به پلیس و شرکت های بیمه در بازسازی وقایع قبل و در حین تصادف کمک كند . قسمت اعظم این اطلاعات ناشی از ویدئوهایی است که توسط دوربین های نصب شده در قسمت های مختلف خودرو مانند شیشه جلو و عقب خودرو ذخیره می شوند . کلیه اطلاعات به طور خودکار تبدیل به دیجیتال شده و در داخل هارد دستگاه و یا حافظه جانبی آن ذخیره می شوند .

كارشناسان بيمه تاكيد مي كنند كه اگر بدانيم كه عادت هاي رانندگان دقيقا چيست ، مي توانيم با دقت حق بيمه اي براي رانندگان خطرناك و محتاط وضع كنيم كه هم براي آنان مناسب باشد و هم براي شركت هاي بيمه .

در اين گزارش آمده است كه طبق آمار منتشر شده از سوي انجمن بيمه بريتانيا ، رانندگان جوان در جهان سالانه رقمي در حدود هزار دلار براي بيمه اتومبيل خود پرداخت مي كنند اما مي توان با استفاده از جعبه سياه اين رقم را كاهش داد. به باور آنان ، در چنين شرايطي مي توان تا 20 درصد به رانندگان بادقت، تخفيف داد . اين ميزان تخفيف براي رانندگان ميانسال بدون شك بيشتر خواهد بود چرا كه آنان با دقت بيشتري رانندگي مي كنند .

دولت آلمان تصمیم دارد با اجباری کردن استفاده از جعبه سیاه در ماشین های خودران ، شناسایی علت حوادث مربوط به این خودروها را راحت تر از قبل کند . برلين در تلاش برای وضع قوانینی است که بر اساس آن تمامی‌ ماشین های خودران برای کسب مجوز عرضه و گواهی عبور و مرور در جاده‌ها ملزم به استفاده از مکانیزمی نظیر جعبه‌ سیاه موجود در هواپیما هستند . بر اساس گزارش هاي منتشر شده ، قانون اجباری شدن قطعه جعبه سیاه برای ماشین های خودران احتمالا اواخر تابستان در اين كشور تصویب خواهد شد .