پیامدهای بیماری کرونا بر بیمه اتومبیل

سندیکای بیمه‌گران ایران در گزارشی مفصل آثار و پیامدهای شیوع بیماری کرونا بر صنعت بیمه را بررسی نموده است .در این گزارش درباره تاثیر شیوع کرونا بر بیمه نامه ‌های اتومبیل آمده است : کاهش تقاضای بیمه‌نامه ‌های بدنه اتومبیل به علت اختیاری بودن این رشته بیمه‌ای، کاهش قدرت اقتصادی جامعه و کاهش تعداد سفرهای درون و برون شهری اولین ریسک آثار و پیامد های شیوع کرونا بر بیمه ‌های اتومبیل است .

در این گزارش از افزایش مطالبات شرکت ‌های بیمه از ناحیه حق بیمه ‌های صادره بیمه ‌های اتومبیل به دلیل توقف یا افت فعالیت ‌های اقتصادی و به تبع آن ناتوانی بیمه‌گذاران در پرداخت اقساط حق بیمه ‌ها و کاهش فروش غیرمستقیم بیمه ‌های اتومبیل به دلیل کاهش بهره ‌وری شبکه فروش بالاخص نمایندگان بیمه به عنوان دومین و سومین تاثیر کرونا بر رشته بیمه ‌های اتومبیل یاد شده است .

این گزارش افزوده : با عنایت به تعطیلی صنایع در زمان شیوع ویروس کرونا و به تبع تعطیلی کارگاه‌ های قطعه ساز خودروها و کمبود قطعه و فشار روانی ناشی از کمبود بیشتر قطعه در آینده ، به نظر این موضوع اسباب افزایش لجام گسیخته قیمت در بازار شد . این افزایش منجر به افزایش میانگین پرداختی هر پرونده خسارتی ثالث مالی و بدنه می‌شود .

سندیکای بیمه‌گران ایران خاطرنشان کرده که با توجه به محدودیت تردد و ماموریت کارشناسان صنعت بیمه جهت رسیدگی به پرونده‌ های خسارتی مازاد بر اختیارات استان ‌ها در سطح کشور، روند رسیدگی به پرونده ‌ها به شدت کُند شده که این موضوع باعث عدم رضایت ارباب رجوع و اعتراضات شده است .

این سندیکا ششمین پیامد کرونا بر رشته اتومبیل را افزایش ۲۲ درصدی مبالغ پرونده ‌های خسارات بدنی در سال ۹۹ عنوان کرده و ۵ مورد را برای آن برشمرده است . از جمله این دلایل تعویق اطاله دادرسی در محاکم کیفری که عملا موجبات تأخیر در صدور و ابلاغ آرای قضایی را فراهم خواهد آورد و عدم حضور زیان‌دیدگانی که در راستای ماده ۳۴ و ۳۶ قانون بیمه شخص ثالث ، تقاضای دریافت دیه به صورت علی الحساب یا دریافت دیه فوت بدون رای دادگاه را کرده‌اند ، برای تکمیل مدارک در پرونده ‌های خسارت جانی در پی شیوع بیماری کرونا عنوان شده است .

نکته مهم در این خصوص نیز ایجاد انحراف در ذخیره‌گیری فنی بابت خسارت معوق برای سال ۹۹ ذکر شده که می‌تواند صورت‌ های مالی شرکت ‌های بیمه را تحت تاثیر قرار دهد .

جهت اطلاع از نرخ بیمه نامه ثالث و بدنه با شماره تلفن 26404205 و 26404206 نمایندگی بیمه ایران 6027 تماس حاصل نمایید .